Venom Film İncelemesi : Kara Balçık Mı Sütlü Kahve Mi ? |

Venom Film İncelemesi : Kara Balçık Mı Sütlü Kahve Mi ?

Venom Film İncelemesi : Kara Balçık Mı Sütlü Kahve Mi ?

BENİM ADIM VENOM EDDİE…SEN VE BEN AYNIYIZ !

En baştan söylemek istediğim bir şey var, eğer filmin 2. fragmanını izlemediyseniz sakın izlemeyin !  Filme ait birçok güzel sahneyi gösteriyor ve açıkçası filmden alacağınız zevki bariz şekilde azaltabilir. Böyle bir sorunla karşılaşacağımı tahmin ettiğim için Venom ‘un sadece ilk fragmanını izlemiştim ve bir kez daha haklı olduğumu gördüm.

 

Örümcek Adam’ın en sevilen düşmanlarından olan bu iri yarı yılan dilli yaratığın kendi filmi nasıl diye soracak olursanız şunu söyleyeyim : Bir Batman & Robin veya Örümcek Adam 3 kadar kötü değil ama gerçekten hayal kırıklığı yaratıyor.

 

  

venom-film-inceleme.1
Venom bu filmde kötü bir karakter olarak değil bir anti kahraman olarak gösteriliyor.

 

İyi Olan Ne Var ?

 

 

 

Fragmanlarda da gördüğümüz motorsiklet kovalama sahnesi gerçekten çok iyi çekilmiş, benim filmdeki favori sahnem. Diğer aksiyon sahneleri de güzel aslında ama fazla bilgisayar efekti içeriyorlar ve açıkçası efektler biraz sırıtıyor.

 

 

Tom Hardy, senaryonun kendisine müsade ettiği kadarıyla diyeyim, kendisinden beklediğimiz gibi çok iyi oynuyor ve filmi sonuna kadar izlememde en önemli sebep diyebilirim.

 

Unutmadan müziklerden de bahsedeyim. Genellikle rock ağırlıklı parçaların çaldığı müzik listesi tam da filmin agresif, sert havasına yakışan bir liste. Birçok sahnede müzikler dikkatimi çekti.

 

 

 

Peki Sorun Ne ?

 

 

Tek kelime ile : SENARYO

 

2000’li yıllarda Fox Kids’te yayınlanan Örümcek Adam çizgi filmini hatırlıyor musunuz ?

 

 

Çizgi filmde 2-3 bölümde anlatılan Venom hikayesi için yazılan senaryo bu filmin senaryosundan en az 10 gömlek daha iyi.

 

 

Çünkü film, Eddie Brock karakterinin hayattaki dibe vuruşunu çok üstünkörü ve hızlı geçiyor.

Ana karakterin hem iş hem de özel yaşantısında karşılaştığı sorunlar, yavaş yavaş toplumdan kopması ve dibe vurması bu filmin bel kemiğini oluşturuyor ve senaryo bu kısma hiç yatırım yapmadan ” Tamam işte bu adam da böyle sıkıntılı, öfkesini çıkaracak yer arıyor.” diyor ve aksiyon sahnelerine geçiyor.

 

 

Bu filmdeki 2. en önemli sorun Venom karakterinin karşısında güzel denklem oluşturacak bir kötü, daha doğrusu bu filmde iyi (‘) bir karakter olmaması. Örümcek Adam olmadan Venom sönük kalıyor açıkçası, aynı Batman olmadan Joker sönük kalması gibi.

 

 

Tamam, diyelim ki illa Ağ Kafa olmayacak ancak bu filmde Riz Ahmed’in canlandırdığı çılgın bilim adamı / yatırımcı Carlton Drake çok sıradan bir kötü adam ve senaryoda çok arka planda kaldığı için Venom ile aralarında sağlam bir rekabet oluşmuyor.

Bu da finaldeki büyük kapışmanın boş aksiyon olmasına sebep oluyor.

 

 

venom-film-inceleme.2
Todd McFarlane’nin mühteşem çizimi ile Venom

 

 

Filmin 18 yaş sınırı ile çekilip daha sonra stüdyonun kararı ile 13 yaş sınırı getirilerek vizyona girdiği söylenmişti.

Açıkçası Deadpool ve Logan filmlerinin gişe başarıları ortadayken Sony’nin niye böyle bir karar verdiğini anlamak mümkün değil.

 

Her ne sebepten olursa olsun 1.5 saat bu tür bir film için kısa bir süre.

 

 

Venom ‘un kendi filmi ile ilgili söyleyebileceklerim genel olarak bunlar. Çok kötü bir film değil ama sinemada gittiğinize de değecek bir film olduğunu düşünmüyorum.

 

Filmin IMDB ve Rottentomatoes linklerini de paylaşıyorum.

Sinemaya gitmeden önce The Nun ve Predator film incelemerini de okumanızı tavsiye ederim.

 

 

 

Siz Venom ‘u izlediniz mi ? Ne düşünüyorsunuz ?

 

 

 

 

 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Yorum Ekle