Upgrade (2018) - Film İncelemesi |

Upgrade (2018) – Film İncelemesi

Upgrade (2018) – Film İncelemesi

Upgrade filmini Robocop ile Death Wish ‘in bir karışımı olarak özetleyebiliriz en temelinde.

 

 

Çok da uzak olmayan bir gelecekte geçiyor filmimiz. Arabalar tek başlarına bizi istediğimiz yere götürebiliyorlar, eve geldiğimizde evin yapay zekası bize rapor veriyor, havadaki drone sayısı kuş sayısına yakın vs.

 

 

Ana karakterimiz Grey Trace eski tür arabaların bakımını yapan, eşi Asha ile mutlu bir hayat geçiren sıradan bir adam. İlk olarak onların sıradan mutlu hayatını ve yaşadıkları, bize göre, sıradışı dünyayı görüyoruz.

 

 

Film, ilk dakikalarında önemli olan bütün karakterleri bize tanıtıp hiç vakit kaybetmeden senaryonun dinamosu görevini gören olaya geçiyor.

 

 

upgrade-film-inceleme.2

 

 

Grey ve eşi Asha,  bindikleri ileri teknolojik arabanın emirleri yerine getirmeyip kendi kafasına göre hareket etmesiyle feci bir kaza geçiriyorlar.

 

 

Kazanın olduğu yer ise şehrin suç oranının yüksek olduğu yerlerden biri ve çiftin başına köpek balığı gibi üşüşen pisliklerin insanlıkla uzaktan yakından alakası yok.

 

 

  

 

İNTİKAMI UPGRADE ETME

 

 

 

Gözlerini hastanede açan Grey için hayat cehennemden farksız artık, çok sevdiği eşini kaybetmiş ve boynundan aşağısı felç durumda.

 

Her annenin yapacağı gibi Grey’in annesi de oğlunu doyuruyor, yıkıyor, saçlarını kesiyor, ağladığında ona sarılıyor ve içten içe o da kahroluyor.

 

 

Derken bir gün Grey’in arkadaşı, teknoloji sektörünün önde gelen firmalarından birinin sahibi olan Eron Keen ortaya çıkıyor.

 

” Seni tekrar hayata döndürebilirim, sadece evet de ve işlemleri başlatalım. ”

 

 

Eron’un arkadaşına bahsettiği konu daha kimsenin haberinin olmadığı son teknoloji ürünü bir çip.

 

Grey’ den gönüllü olarak denek olmayı kabul ettiği takdirde bu çipi boynuna yerleştirip olacakları görmeyi teklif ediyor arkadaşı çünkü eğer çalışmaları sonuç verirse bırakın iyileşmeyi Grey bir insandan fiziksel anlamda çok daha ileri olacak.

 

 

Bu arada çipin işe yaraması durumunda intikam alma ihtimaline de ufaktan değiniyor Eron.

 

 

upgrade-film-inceleme.3
Upgrade, teknolojinin yeri geldiğinde nasıl başımıza bela olduğunu çok güzel gösteren bir film.

 

 

Arkadaşının teklifini ilk başta reddeden Grey biraz düşündükten sonra hayatını bu şekilde devam ettiremeyeceğini kabul ediyor. İntikam düşüncesi de kor halinden çıkıp aleve dönüşünce kabul ediyor operasyonu.

 

 

 

 

İLİM Mİ İLLET Mİ ?

 

 

 

Upgrade filminin en güzel tarafı  çok alışık olduğumuz bir senaryoya sahip olmasına rağmen kendini izlettirmekteki başarısı bana kalırsa.

 

Bir kere film tempoyu hiç düşürmüyor.

Aynı zamanda yönetmenliği de üstlenen Leigh Whannel’in senaryoyu yazarken bir sonraki atacağı adımı önceden ufak ufak hazırlayarak iyi bir şekilde kurgulayarak yazmış bence.

Jenga oyununda dizdiğiniz kulenin en son hali gibi senaryo ; hiç fazlası yok, bir sahneyi çıkarsanız anında çöker.

 

Grey’in içindeki yapay zeka, yani Stem ile yaşamaya alışmasını izlemek çok keyifli.

Özellikle Grey’in beden kontrolünü Stem’e devrettiği bölümlerde geçen dövüş sahneleri çok iyi çekilmiş ve izlemesi de pek keyifliydi.

 

Yalnız burada ufak bir uyarı yapayım, filmde 18 yaş sınırı var ve dövüş sahneleri bu sınırlamanın hakkını veriyor.

Aşağıdaki 18 yaş sınırlı ( R Rated ) fragmanı izleyerek bir fikir edinebilirsiniz :

 

 

 

 

Bu arada şu da belirtmek isterim, hikaye ” Adam güçleniyor, eşinin intikamını alıyor, nokta.” şeklinde ilerlemiyor. Sürekli ters köşe yapan senaryo kolay kolay hiç bir Hollywood filminin cesaret edemeyeceği bir şekilde bitiyor.

 

Upgrade karakterden çok olay örgüsüyle öne çıkan ve gücünü hikayesinden ve onu işleyişinden güç alan bir film. Dolayısıyla karakterlerin biraz yüzeysel kalmasını bekliyordum ancak film o açığını oyunculukla kapatıyor.

 

Özellikle başroldeki Logan Marshall-Green iyi oyunculuğuyla sizi Grey karakterine yakın hissetmenizi sağlıyor. Stem’i seslendiren Simon Maiden ise bir yapay zekanın sakin ve duygusuz halini çok iyi aktarıyor.

Karakterlerle ilgili tek eleştirim Grey’in annesi ve Dedektif Cortez ile ilgili, iki karakterin az biraz daha işlenmesi filmin senaryosunu daha güçlü kılardı. Oyunculuklar iyi ama karakterlerin biraz fazla geri planda kaldığı hissediliyor.

 

 

Upgrade sağlam senaryo, iyi yönetmenlik ve iyi oyunculuk gibi önemli meziyetlerden gücünü alan  düşük bütçe ile de gayet güzel filmler çevirilebileceğinin sağlam bir kanıtı. Bir başyapıt değil ama kesinlikle iyi bir film.

 

Film dokusu olarak bana Escape From New York, Them, Predestination filmlerini hatırlattı.

 

Aşağıya IMDB ve Rottentomatoes linklerini de bırakıyorum.

 

 

 

 

Umarım siz de beğenirsiniz, lütfen düşüncelerinizi yorumlar bölümünde paylaşın.

 

Kendinize iyi bakın !

 

 

 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Shares

Yorum Ekle