Overlord Operasyonu Film Yorumu - İnsanlık Ölürse ! |

Overlord Operasyonu Film Yorumu – İnsanlık Ölürse !

Overlord Operasyonu Film Yorumu – İnsanlık Ölürse !

Overlord Operasyonu yapımcısı J.J.Abrams dışında ne yönetmen koltuğunda ne de oyuncu kadrosunda ünlü isim bulundurmayan gişelerde de ses çıkarmadan vizyondan çekilen bir filmdi. Genel olarak ortalamanın biraz üzerinde puanlar alan filmi fragmanını çok beğendiğim için izlemeye karar verdim.

 

 

Bu filmi beğenmeniz için ne tür bir film izleyeceğinizi bilmeniz çok önemli.

 

 

 

 

 

Savaş filmi mi ?

 

Aslında öyle görünüyor ve savaş zamanında geçiyor olsa da, hayır. Çünkü açılış sahnesi dışında bir savaş aksiyonu yok. Onu geçtik, savaş filmlerinin bel kemiğini oluşturan savaşın askerler üzerindeki tahribatı konusu, hayatları hiçe sayılarak askerlik adı altında insanların piyon gibi kullanılması veya politik çatışmaların derinine inme bu filmde yok.

 

 

AKSİYON FİLMİ Mİ ?

 

Eğer o beklentiyle izlerseniz 2 saatlik bu film o konuda da sizi tatmin etmeyecek çünkü açılışı hızlı olsa da sonrasında izlediğimiz ufak ufak aksiyonlar çok hafif kalıyor.

 

 

ZOMBİ FİLMİ Mİ ?

 

Evet filmde zombiler (belki de yaratık desek daha doğru olur ) bolca var ancak filme adam akıllı dahil olmaları biraz geç oluyor ve o zamana kadar geçen sürede eğer zombi gerilimi bekleyen biriyseniz çoktan sıkılmış olacaksınızdır.

 

 

 

 

PEKİ OVERLORD OPERASYONU FİLMİ HANGİ TÜRE AİT ?!

 

 

Tek kelime ile : Thriller.

Genellikle Türkçe’ye gerilim olarak çevirilir ancak siz bu gerilime heyecanlı, sürükleyici sıfatlarını da ekleyebilirsiniz.

 

Yani 2 saat boyunca hiç sıkılmadan, heyecan dozu yüksek, yer yer sizi gerecek bir film arıyorsanız rahatlıkla açın izleyin.

 

 

Filmin süresinin kısa olmamasına rağmen karakterlerini seyirci ile bağ kurması konusunda senaryonun, ana karakter dışında, zayıf kaldığını söylemem lazım. Filmin ana karakteri Boyce’u ne kadar sevdiysem diğer karakterlere de o kadar uzak kaldım, dolayısıyla bu durum onların başına gelen iyi veya kötü olaylarda benim de biraz tepkisiz kalmama yol açtı.

 

 

Bu arada filmin teknik açıdan harika olduğunu da söylemem lazım.

 

 

 

Psikopat Nazilerin  iletişim hattı olarak kullandığı kiliseyi yok etmek için gönderilen kahraman Amerikan birlikleri elbette yol boyunca bol bol çatışıyor, dövüşüyor ve kovalıyor.

 

 

Uçak sahnesiyle zımba gibi başlayan film, hem çatışma hem de dövüş sahnelerinde çok keyifle izleniyor. Sadece aksiyon sahnelerinde değil, durağan sahnelerde de çok iyi çekilmiş görüntüler var.

 

 

Zombi makyajları harika. Hele ki bir dönüşme sahnesi var…filmdeki favori sahnem !

 

 

Overlord Operasyonu ‘ndaki bir karakter hariç bütün karakterler ya çok iyi ya da çok zalim olduğu için oyunculara da çok bir iş düşmemiş anladığım kadarıyla, o sebeple oyunculukla ilgili çok yorum yapmam doğru olmaz. Filmdeki iyi kötü ayrımında arada, gri bölgede kalan tek karakterin Amerikan birliğinin başı olan Ford diye düşünüyorum. Zaten filmde izlemekten en çok keyif aldığım karakterler Ford ve ana karakterimiz Boyce oldu.

 

 

Overlord Operasyonu insanoğlunun zalimlik konusunda ne kadar ileri gidebileceğini anlatan filmlerden.

 

 

 

Dahil olduğu türlere yeni bir şey katmayan ancak zombi ve savaş gibi film üretimi konusunda çoktan doyuma ulaşmış iki film türü içerisinde belli bir kalite seviyesine ulaşmış yapımlardan biri Overlord Operasyonu.

 

 

Filmi beğenmeyenlerin sayısı da az değil ancak bu sorunun yazının başında anlattığım beklenti konusu ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

 

 

Siz izlediniz mi peki Overlord Operasyonu ‘nu, düşüncelerini lütfen yorumlarda paylaşın.

 

Eğer filmi izlediyseniz başka film önerileri için Zifiri Sanat Şubat 2019 Film Önerileri Listesi ‘ne göz atmanızı tavsiye ederim.

 

 

Bir sonraki yazıya kadar,

Kendinize İyi Bakın !

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorum Ekle