Laf Anlatamadığınız İnsanlara Sonsuza Kadar Cevap Verecek 5 Efsane Heykel |

Laf Anlatamadığınız İnsanlara Sonsuza Kadar Cevap Verecek 5 Efsane Heykel

Laf Anlatamadığınız İnsanlara Sonsuza Kadar Cevap Verecek 5 Efsane Heykel

Bazı insanlara güzellikle söylersiniz, rica edersiniz olmaz.

 

Bağırırsınız çağırırsınız yine olmaz.

 

Bir mantığa dayandırarak anlatırsınız o da olmaz.

Halbuki aynı dili konuşuyoruz…

 

 

İnsanlar arasındaki iletişim sorununa ilaç gibi gelen, üzerine kitap yazılacak konuları bir saniyede müthiş bir görsellikle anlatan çeşitli heykelleri anlatmak istedim.

 

Sizi çok yoran biri varsa fotoğrafını gönderin gitsin…

 

Umarım beğenirsiniz.

 

 

1) KOVADAN BALIK TUTAN ADAM

 

Laf Anlatamadığınız İnsanlara Sonsuza Kadar Cevap Verecek 5 Efsane Heykel - Kovadan balık tutan adam
İşte sanat diye buna denir !

 

 

İsterseniz bu heykel yerine çayın karşısında duran Çekirdek Çitleyen Eşek heykelini de dahil edebilirsiniz listeye. Ben daha imalı ve daha zekice bir uygulama olduğunu düşündüğüm için Kovadan Balık Tutan Adam’ı seçtim.

 

 

Ama ikisi de benzer mesaj veriyor, ikisi de aynı amaca hizmet ediyor :

 

” Ya arkadaş şu ÇÖPLERİ – YERE – ATMAYIN ! ”

 

 

Porsuk Çayı’nı kirletmeyin, kaldırımları kirletmeyin, çalıştığınız yeri kirletmeyin…

 

 

” Nasıl olsa temizleyen var. ” mantığıyla yere çöp atılır mı ?!  Düzelten birinin olması yanlış yapmamız için mazeret olamaz.

 

 

Düzgün birine yakışır mı etrafını kirletmek ?

 

Belki temizleme işine gerek olmasa belediye o çalışanı başka işe verecek sana daha çok katkısı olacak o adamın.

 

 

Porsuk Çayı kirlenmeye devam ederse balık tutabileceğimiz tek temiz su bir kova kadar olacak diyen bu heykel, Eskişehir Belediyesi’nin bazı karakter fukarası vatandaşlarına verdiği tarihi bir cevap.

 

 

Geçen gün önümde giden araçtan dışarı dolu kola şişesini fırlatan bir insan müsveddesini gördüğümde yine kan beynime sıçramıştı.

 

O gün bugündür düşünüyorum aslında :

 

 

Kovadan Balık Tutan Adam’ın resmini arkası yapışkanlı bastıracaksın 1000 tane. Sağa sola çöp fırlatan mı gördün ? Şap yapıştır suratına. Pisliğini toplamayan piknikçi mi var ? Şap bir tane de ona !

 

 

Yoruldun mu ? Hiç sorun değil, heykel zaten her saniye mesajı veriyor alttan alttan.

 

 

 

 

 

 

 

 

2) BREAK THROUGH FROM YOUR MOLD ( KALIBINI KIRIP ÇIK )

 

Laf Anlatamadığınız İnsanlara Sonsuza Kadar Cevap Verecek 5 Efsane Heykel - Break Through From Your Mold

 

 

 

Bazı insanlar, her ne kadar kötü niyetli olmasalar da, yürek tüketiyorlar.

 

 

Arkadaşlık iyi günde de kötü günde de beraber olmayı gerektirir ama bazen bir bakıyorsunuz bazı arkadaşlarınız sadece yaşadıkları sıkıntılardan, sahip olamadıklarından, endişelerinden bahsediyorlar.

 

 

Benim hayatımda böyle insanlar olmuştu, eminim sizin de olmuştur.

 

 

Hak ettiklerini hiç alamamışlardır, ” Aslında şöyle olsaydı, böyle olsaydı..” ile başlayan alternatif hayat hikayeleri hiç bitmez, dert anlatırlar ama dert dinlemezler.

 

 

Sanatçı Zenos Frudakis, eseri Break Through From Your Mold için ” Bu heykel çalışmasındaki amacım bu eseri gören kişi, her kim olursa olsun, bunu görür görmez özgürlüğe ve mutluluğa kavuşmak için mücadele etmesi gerektiğini anlamasıydı.” şeklinde açıklamada bulunmuş.

 

 

Yani mızmız makinesi olan veya çeşitli sebeplerden içe sinen insanların artık kabuklarını kırıp kendilerine gelmeleri gerektiğini en kısa ve en etkileyici yollardan biriyle anlatmış. Sanatın amaçlarından biri de bu değil midir zaten ?

 

 

Daima güvenli alanımızın içerisinde kalarak gelişemeyiz. Duygularımızı, düşüncelerimizi içimize atmamalı, yeni arayışlar içerisinde olmalıyız yoksa kendi bedenimize hapsolmaktan kurtulamayacağız.

 

 

Olumsuz bir sonuç alma korkusuyla harekete geçmeyen ve hem kendini hem de çevresini yavaş yavaş depresyona sokan arkadaşları bir whatsapp grubunda toplamalı…Biri yine Küçük Emrah’a mı bağlıyor ?

 

Bak arkadaşım, adam sana bir şey demeye çalışıyor :

 

Laf Anlatamadığınız İnsanlara Sonsuza Kadar Cevap Verecek 5 Efsane Heykel - Break Through From Your Mold.2

 

 

 

 

 

 

 

3) KNOTTED GUN ( DÜĞÜMLENMİŞ TABANCA )

 

 

Laf Anlatamadığınız İnsanlara Sonsuza Kadar Cevap Verecek 5 Efsane Heykel - Knotted Gun

 

 

8 Aralık 1980 tarihinde dünyaca ünlü Beatles grubunun emektar üyesi John Lennon evinin önünde sırtından iki defa vurularak öldürüldü.

 

 

Lennon’un ” Biz İsa’dan daha ünlüyüz.” sözünü ciddiye alan hayranı Mark David Chapman ünlü sanatçıyı öldürdüğünde, Lennon’un eşi Yoko Ono, arkadaşı İsveçli ressam ve heykeltraş Carl Fredrik Reuterswärd’tan şiddete karşı bir eser koymasını istedi ve böyle Düğümlenmiş Tabanca doğmuş oldu.

 

 

İlk olarak Central Park’ta sergilenen heykel zaman içerisinde Birleşmiş Milletler binasının önünden sanat galerilerine kadar birçok yerde göründü ve şiddete karşı verilen mücadelenin en tanınan sembollerinden biri oldu.

 

 

 

Güzel ülkemde de Düğümlenmiş Tabanca heykelden tutun anahtarlığa kadar her nesneye dönüştürülmeli aslında. Memlekette boş gezen adam yok ki ?!

 

Delikanlıyım diyen 4 kişi 1 kişiye dalıyor…Diğeri kalaşnikof çekip hepsini tarıyor…

 

Korunma amaçlı silah taşıma, mesleki olarak taşıma yetkisi varsa (polis, asker dışında) silah taşıma, bölgede terör sebebiyle silah taşıma, Sağ-Sol sebebiyle silah taşıma…kısacası silah taşıma !

 

 

Aile eş dost etkisi derken televizyon da geri durmuyor tabi.

 

 

Zamanında Deli Yürek dizisiyle başlayan ve sonrasında Kurtlar Vadisi ile tavan yapan “Ağır Abi Olma” hastalığı beraberinde birçok kavga ve ölümü de getirdi.

Dizilerde hem iyi hem kötü karakterler olmasına karşı kötü karakterleri kendine örnek alma konusundaki içtenliğiyle bazı vatandaşlarımız göz yaşarttı.

 

 

Televizyonu bir tarafa bırakalım…silah alma yaşı liseye kadar düştü. Ucuza alınmış silahlarla birbirini vuran liseli aşıkları görmeye başlar olduk haberlerde.

 

 

Umut Vakfı’nın Ocak 2018’de yayınladığı Türkiye Silahlı Şiddet Haritası‘na  göre bireysel silahlı olaylarda son 1 yılda % 28, son 3 yılda % 61 artış yaşanmış. 2017’de silahlı saldırıdan 2187 kişi ölmüş 3.529 kişi yaralanmış.

 

 

Toplum olarak bir sakin olamadık gitti…

 

 

Allah Peygamber aşkına Milli Eğitim Bakanı çıksın şu heykelin fotoğrafını bütün ders kitaplarına koydursun.

Emniyet güçleri bu silahları satanların ensesine çökse, ki eminim bazı yoz polislerin kendi satıyordur, süper olmaz mı ?

 

Biri de bir zahmet şu oyuncak silah satışını yasaklasın şu ülkede !

 

 

( Ne emir yağdırdım be…)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4) KİTAPTAN HEYKELLER

 

 

Heykeller bronz, kum, kil, taş,tel gibi birçok malzemeyle hayat bulabiliyor.

Bunlardan biri de kitaplar yani kağıt.

 

Etrafımızda yazıdan çok ekrana bakan kişi sayısı sürekli arttığından bu görsel sanatın başta çocuklar olmak üzere birçok kişinin ilgisini çekeceğini ve onları kitap, dergi okumaya yönlendirebileceğini düşünüyorum.

 

Çünkü gerçekten kitapların içerisindeki dünyaları, karakterleri, hayal gücünü yani kısaca bütün o zenginliği müthiş etkili bir şekilde yansıtıyorlar.

 

Laf Anlatamadığınız İnsanlara Sonsuza Kadar Cevap Verecek 5 Efsane Heykel - Kagit Heyke 9
Benim favorilerimden biri

 

 

 

Elbette insanın hem her konuda olduğu gibi kitap okumaya da küçük yaşta yönelmesi gerekiyor ancak her yönden cep telefonu ve tablet bombardımanına tutulduğumuzdan çocuklar da akranlarının ellerinde gördüğü cihazlardan istiyor ne yazık ki.

 

 

Youtube, Instagram, Snapchat ve internet oyunları varken çocuklar kitaplara yüz vermiyor çünkü sıkılacaklarını düşünüyorlar. Günümüz dünyasında hepimiz gittikçe daha tahammülsüz hale geliyoruz ama buna bir fren çekmemiz lazım.

 

Yaşına ve beğenisine uygun kitaplar veya çizgi romanlar sunarak asıl keyfin hayal gücünde yattığını çocuklarımıza göstermek biz büyüklere düşüyor bu durumda.

 

 

Elbette yukarıda saydıklarımı tamamen hayatlarından çıkaramayız, günümüzün koşullarını reddetmek mantıklı değil ancak öncelikle biz kitap okuyarak onlara örnek olursak  bir şeylerin değişeceğini umuyorum.

 

 

Çocuklar ne kadar reddederse reddetsin kitap okumanın yararlarını kimse görmezden gelemez.

Belki çocuğumuzla defalarca tartışacağız, belki dilimizde tüy bitecek ama yapacak bir şey yok.

” Kızım bırak artık o telefonu ! “, ” Oğlum ne zaman bitecek bu oyunun ?!” gibi serzenişlerin bitmesini istiyorsak artık daha çok çaba sarf etmeliyiz.

 

 

Aşağıda gördüğünüz mükemmel heykellerden bir tane hediye alarak  veya en azından duvarlarına asarak ( 🙂 ) dikkatlerini çekebilir ve onları kendi kendilerine kitaplara çekebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5) SARHOŞ ADAM HEYKELİ

 

 

Laf Anlatamadığınız İnsanlara Sonsuza Kadar Cevap Verecek 5 Efsane Heykel - Sarhos Adam Heykeli

 

 

 

İnternette okuduğum yorumlardan sonra ilk olarak şunu söylemek istiyorum :

 

” Hayır, her alkol alan böyle olmaz ; zaten bu heykelin alkol alan herkesle de alakası yok ! ”

 

 

Yani bazı insanlar gördüklerini mi anlamıyorlar, anlamak mı istemiyorlar, işi başka yerlere çekmek mi hoşlarına gidiyor bilmiyorum ama bazen gerçekten saçmalıyorlar.

 

 

Neyse bu agresif girişten sonra konuya geleyim :

 

Yine Eskişehir yine imalı bir heykel…Nerede ne kadar içeceğini bilemeyen, adabıyla alkol almakta zorlanan veya bağımlı olanlara yolun sonunu gayet net bir şekilde anlatıyor.

 

 

 

Heykeli gördüğümde aklıma bir anım geliyor :

 

 

 

Eşimin bir gece rahatsızlanması üzerine gittiğimiz devlet hastanesinin acil bölümündeyiz.

 

Yataklardan birinde bilinci yarı kapalı (ya da en azından öyle görünen) 20’lu yaşlarının sonunda bir çocuk başını sağa sola sallayarak inliyor. Yanındaki iki arkadaşı çocuk ani hareketler yaptığında onu tutup kontrol etmeye çalışıyorlar.

 

Çocuk arada uyanıp öğürüyor, felaket keskin bir alkol kokusu odadaki genizleri kezzap gibi yakıyor. Çocuk ağzında salyasıyla tekrar bayılıyor.

 

 

10 dk. sonra…

 

 

Doktor gelip çocuğu kontrol ediyor ve iyi olacağını söylüyor arkadaşlarına. Tam arkasını dönmüş gidecekken çocuk ağzını toparlayabildiği kadarıyla ” Ağğbii baa rabur yasma ben bolis oğacam bah siciyime islerler ” diyor.

 

Tek görüşte hakkında bir şey bilmeden kimseyi yargılamak istemiyorum tabi. Belki bir sorunu vardı, başka türlü rahatlayamadı…Ama hangi sorun bu kadar kontrolsüz içmesine sebep olabilir ki ? İşin sonunun böyle olacağını bilmiyor musun be arkadaş ?

 

 

Kitaplarda, tedavi merkezlerinde, kamu spotlarında, posterlerde, bilimsel araştırmalarda, sağda solda her yerde alkolün zararları anlatılıyor.

 

İçme demiyoruz, iç. Ben de içiyorum ama yeter demeyi bilmemiz lazım.

 

Bak abiye :

 

Şaşkın sana ne dedim, sen ne yaptın ?….Dün gece gördüm seni, ters yola saptın.

 

 

 

 

BONUS

 

 

ATATÜRK HEYKELLERİ

 

 

 

Yıllar geçiyor, bu ülkeyi içeriden ve dışarıdan yıkmaya çalışanların hayalleri bitmiyor.

 

 

Gerek terörle, gerek kültürel olarak yozlaştırarak, gerek dini kullanarak, gerek siyasi, gerek ekonomik…ama bunlara bir dur demek gerek !

 

 

Kabul, belki ulu önderimizin bu ülkeye yaptıklarının üzerine çok koyamamışız ama o, yeri geldiğinde bu milletin düşmanlarının ağzına nasıl yumruğumuzu sokacağına cümle aleme duyurdu.

 

 

Bazı şeref yoksunları plan yapmaya dursun, Atatürk hala Türkiye’nin bütün noktalarından heybetli heykelleriyle gereken mesajı veriyor.

 

 

 

 

 

 

Sanatın ve tabi ki sanatçının zekasına, etkileyiciliğine ve güzelliğine odaklandığım bu yazımı da burada ufak ufak bitiriyorum.

 

Umarım beğenmişsiniz ve keyif almışsınızdır.

 

 

Eğer beğendiyseniz emeğimin karşılığını görmem açısından lütfen Beğen & Paylaş butonlarını unutmayın 🙂

 

 

Kendinize İyi Bakın !

 

 

 

 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Shares

Yorum Ekle