Karakalem Çalışması : İyi Bir Çizim İçin 5 Önemli Detay |

Karakalem Çalışması : İyi Bir Çizim İçin 5 Önemli Detay

Karakalem Çalışması : İyi Bir Çizim İçin 5 Önemli Detay

 

Bu yazımda ilk defa karakalem çalışması nasıl yapılır diye düşünenler için çizim aşamalarını kolaylaştıracak ipuçlarını ve önemli malzemeleri paylaşmak istedim.

 

 

Lafı uzatmadan listeye başlayalım :

 

 

 Karakalem Çalışması Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

 

karakalem-calismasi-1
Müthiş Bir Karakalem Çalışması

 

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

SULUBOYA TEKNİKLERİ 

HER BİRİ FARKLI ETKİYE SAHİP 20 ÖZEL ÇALIŞMA

 

 

 

YAZIYI OKU

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

 

 

1) Detay Ve Tonlama Sonraya Bırakılmalı

 

 

Çalışmanızda taslak – ana hatlar – detaylandırma – tonlama şeklinde ilerlemenizi tavsiye ederim.

 

 

Henüz enerjiniz yüksekken, dikkatiniz toparlanmışken taslaktan bittikten sonra çiziminiz için en önemli alan olan hareket, mimik, jest konularına odaklanın. Çizimini yaptığınız canlıya veya nesneye en çok benzeyen resmi ortaya çıkarmanızda hayati olan bölüm burası.

 

 

Detaylandırma ve tonlama kısmında çok efor harcayacağınız ve o bölümler bittikten sonra kolay kolay geri dönüş olmayacağı için resminizde pozlara, oranlara ve mimiklere ait çizimleri tamamen bitirdikten sonra ince işlere girmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 

  

 

2) Kalemi Tuttuğunuz Ele Dikkat !

 

Karakalem çalışması yaparken kalemi tuttuğunuz elinizin hijyeninden nerelere değdiğinden emin olun. ( hele ki kömürle çalışıyorsanız)

 

 

Elinizin boyanmış kısmı sayfada hiç istemediğiniz ve daha sonra tamamen silemeyeceğiniz izler bırakabilir. Bütün o emeğiniz araya gidebilir.

 

 

Özellikle beyaz kağıtta çalışıyorsanız pür dikkat !

 

 

Karakalem Çalışması 2
Farklı Bir Karakalem Portre Çalışması

 

 

3) Kalem Ucu Mızrak Gibi Olsun

 

 

Çizime yeni başlayanlar için kalemtraş tabi ki daha kolay ancak sürekli uç açmak,

 

1) Vakit kaybı

2) Dikkat dağıtıcı

 

 

Dolayısıyla kendinizi yaralamayacak şekilde maket bıçağı ve zımpara kullanarak kaleminizin ucunu geniş bir şekilde açmanız hem size zaman kazandıracak hem de kalemi kağıt üzerinde daha kontrollü kullanmanızı sağlayacaktır.

 

 

Ayrıca bu geniş uç açma seansının bir çeşit meditasyon olduğunu da belirtmek isterim. Yapınca anlayacaksınız…

 

 

4) Parmaktan Dağıtıcı Yapmamaya Dikkat Edin

 

Her ne kadar çok kullanılsa da dağıtıcı olarak kağıt kalem, kulak pamuğu ve peçeteden şaşmayın.

 

Dalıp gittiğiniz bir anda ıslaklık oranını tahmin edemeyeceğiniz parmağınızla güzelim resminize zarar verebilirsiniz. Portresini yaptığınız bir kişinin alnında parmak izinizin olmasına gerek yok 🙂

 

 

 

 

5) Malzeme Seçimi

 

 

Belki de en önemli konu bu.

 

Sizin zevkinize, nasıl bir eser ortaya çıkarmak istediğinize göre değişiklik gösterecek olan malzemeleri seçerken dikkatli olmalısınız.

 

 

Hangi malzemeyi ne için nasıl kullanacaksınız gelin görelim :

 

 

 

KAĞIT SEÇİMİ

 

İşe temelden girelim.

 

Eğer çizmeye yeni başladıysanız veya eskiz kullanmak için kağıt seçiyorsanız en mantıklısı tabi ki gramajı düşük kağıtlar seçmek olmalı.

 

 

Neden ?

 

 

Çünkü kalemi elinize yeni aldığınız için bol bol hata yapacak, yani bol bol silecek ve kağıdı yıpratacaksınız. Benzer şekilde eskiz çalışması yapıp asıl çalışmayı daha sonra yapacaksanız en baştan gramajı, ve tabi ki fiyatı, yüksek kağıt seçmenin bir anlamı yok.

 

 

 

Asıl eserinizi ortaya koyacağınız zaman ise karakalem çalışması için uygun olan grensiz yüksek gramajlı kağıtlar tercih etmelisiniz.

 

Gren, kağıt yüzeyindeki pürüzü ifade etmek için kullanılan bir tabirdir.  Kağıtlarda doku yüzeyi yüksek olduğunda grenli, dokusuz yüzey olduğunda ise grensiz olarak adlandırılır. Bir kağıdın gramaj değeri ne kadar yüksekse gren değeri de aynı şekilde yükselir.

 

 

Karakalem çalışması için grenli kağıt kullanmak başta sizi yorabilir çünkü ton geçişlerini yapmak ve detay çalışmak grensiz kağıda göre daha zordur. Ancak kendinizi geliştirdikten sonra grenli kağıdı kullanmanızı tavsiye ederim, dokulu kağıtla kaleminizden daha çok verim alırsınız.

 

 

Kağıdın rengi ise yapacağınız çalışmaya göre değişir. Genelde hep beyaz kağıt öneriliyor ancak eğer çok fazla ton kullanmayacaksanız gri renk de seçebilirsiniz. Gri kağıdın üzerine çizilmiş çok güzel resimler de görmüşlüğüm vardır.

 

Bir diğer önemli nokta da kullanacağınız kağıdın silme işlemine dayanabilmesi (yani silerken aşınmaması) ve iz bırakmamasıdır.

 

 

 

Canson ve Alex Schoeller marka çizim kağıtları kaliteli olup ikisinden birini seçebilirsiniz.

 

 

 

KALEM SEÇİMİ

 

Kullanılacak malzemeye ve ortaya çıkması istenen görüntüye göre farklı kalem çeşitleri bulunmaktadır.

 

 

Kömür kalem, füzen kalem de denilir, aşırı detay gerektirmeyen çalışmalarda daha çok tercih edilir.  İstediğiniz sonuca daha rahat ulaşmanız için, en azından başlarda, dokusuz kağıtlarda kullanmanızı tavsiye ederim.

 

Kömür kalemle yapılan çizimlerde parmakla, kağıt silgiyle veya hamur silgiyle ton dağılımı yapabilirsiniz.

 

 

Kömür kalemlerinizi düşürmemeye dikkat etmenizi tavsiye ederim. Özellikle ince olanlar bir kere düştü mü içten birden fazla yerden kırılıyor ve ne kadar açsanız da uçlar kırılıyor. Kalemleri kutuda veya etrafını yumuşak bir şeyle sararak muhafaza etmenizi tavsiye ederim.

 

 

Grafit kalemler doğal grafit tozuyla kilin karışımından yapılır. Hepimizin kurşun kalem olarak bildiği bu kalem türü ton olarak büyük bir yelpazeye sahiptir.

 

 

Grafitin yüksek oranda olması kalemi yumuşak, kil oranının fazla olması sert yapar. Bu oranlar 3 farklı harfle B, F ve H ile derecelendirilmiştir.

Grafit değeri yüksek olan kalemler açık ton (H sınıfı) grafit değeri düşük olan kalemler koyu ton verir. ( B sınıfı )

 

 

karakalem-calismasi-kursun-kalem-dereceleri
Kurşun Kalem Dereceleri

 

 

Bunun yanında uçlu kalemler (yani mekanik kalemler ) karakalem çalışması için önemli araçlardan biridir.

Bildiğiniz üzere ucunu açma / sivriltme derdiniz yoktur ve klasik kurşun kalemler gibi dereceleri vardır.

 

 

SİLGİ

 

Karakalem çalışması yaparken kullanacağımız en önemli malzemelerden biri de elbette silgiler.  Yumuşak silgi, hamur silgi ve kalem silgi şeklinde farklı türleri olan silgiler farklı amaçlar için kullanılır.

 

 

Yumuşak silgiler (kauçuk silgiler) resim üzerinde yoğun ışık etkisi yaratmak için kullanılabilir. Bunun yanında kağıdı temizlemek için de bu silgiyi kullanabilirsiniz.

 

Çorba kaşığı mı bu, niye temizleyeyim diye düşünüyorsanız şöyle açıklayayım :

 

 

Kağıt üzerinde sizin görmediğiniz izler (parmak izi gibi) siz çizmeye başladıktan sonra ortaya çıkar. Sonradan ortaya çıkan bu izler resimde bozulmaya sebep olabileceği için çalışma yapacağımız yüzeyi yani kağıdı önceden yumuşak silgilerle temizlemenin yararı olur.

 

 

Kalem silgiler için ekonomik ve kullanışlı silgiler desem yanlış olmaz. Özellikle detay çalışırken mükemmel bir araç olan kalem silgilerin ucu zımpara veya maket bıçağı ile sivriltilebilir. Kuzeni kurşun kalemde olduğu gibi kalem silgi alırken yedek uç almayı da unutmamanızı tavsiye ederim.

 

Kalem silginin kalın, ince, yuvarlak ve düz uçlu çeşitleri bulunmaktadır.

 

 

Hamur silgiler ise adını elbette yapısından dolayı alıyor. Karakalem çizimlerinde kullanılan en önemli malzemelerden biridir hamur silgi.

 

 

Silme işlemi için asıl kullanmanız gereken silgi bu silgi olup arkasında parça veya döküntü bırakmaz. Kirlenen bölüm içeri doğru kıvrılarak temizleme işlemine devam edilebilir.

 

Ayrıca hamur silgiler ile rahatlıkla tonda yumuşatma yapılabilir, gölge-ışık dengesi kurulabilir.

 

karakalem-calismasi-kaucuk silgi
Normal Silgi

 

 

 

 

 

karakalem-calismasi-kalem-silgi
Kalem Silgi

 

 

 

 

 

 

karakalem-calismasi-hamur-silgi
Hamur Silgi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Özet olarak silgiyi sadece temizlemek için değil aynı zamanda bir araç olarak kullanabileceğimizi unutmayalım.

Silginin türüne göre ışığın yoğun olduğu bölümlerle gölgeli bölümler arasındaki dağılımı silgiyle dengeleyebilir ayrıca saç gibi detay gerektiren çizimlerde yine silgi kullanabilirsiniz.

 

 

 

TORTILLON / KULAK PAMUĞU / PEÇETE

 

 

Bu başlıkta bulunan malzemeler dağıtıcı olarak kullanılır.

 

Tortillon stump, yani sıkıştırılmış kağıt çiziminizde ton farklarının olduğu yerde yumuşak bir geçiş yapmanızı ve kalem izlerinin düzgün dağılmadığı yerlerde homojen dağılma yapmanızı sağlar. Kalınlıkları üzerlerindeki numaralarla birlikte değişir. Özellikle ince olanlar portrelerde göz kenarlarını yaparken çok işinize yarayacak.

 

Tortillon stump bulamadıysanız bunun yerine kulak pamuğu da kullanabilirsiniz. Kulak pamuğu yayma, karıştırma gibi işlemlerde çok işe yarayan bir malzemedir.

 

Eğer yayma, harmanlama işini geniş bir alanda yapacaksanız temiz bir peçete de işinizi görecektir.

 

Ayrıca, her ne kadar çok kullanılmasa da, kısa uçlu sulu boya fırçalarını da yüzey dağılımı yaparken kullanabilirsiniz.

 

 

MAKET BIÇAĞI ?  KALEMTRAŞ ?

 

Başlangıç seviyesindeki çizerler kalemlerini sivriltmek için kalemtraş kullanabilirler ancak işte ustalaştıkça maket bıçağını kullanmalarını tavsiye ederim.

Bu işi profesyonel olarak yapan çizerlere baktığınızda kalemlerini maket bıçağı ( falçata ) ile sivrilttiklerini göreceksiniz.

 

 

Maket bıçağı ile sivriltilen kalemler hem ele daha rahat oturur kullanımı kolay olur, kalem açma sıklığı azalır ve kalemin kağıda uyguladığı basıncı daha iyi hissedersiniz.

 

Maket bıçağı kullanımının ciddi yaralanmalara sebep olabileceğini de göz önünde bulundurarak bu işe hemen girişmemekte fayda var 🙂  İlk başta kalemtraşla başlayıp yavaş yavaş maket bıçağına geçilebilir. Sivriltme işlemi için zımpara de kullanılabilir.

 

 

KALEM UZATMA APARATI

 

 

Bu aparat tutulamayacak kadar kısalan kalemlerinizi kullanmak için ideal bir alettir.

 

karakalem-calismasi-kalem-uzatma-aparati

 

 

 

Bant Değil KISKAÇ !

 

 

karakalem-calismasi-kiskac

 

Şövale veya tuval kullanmayıp kağıdınızı masaya koyarak çalışacaksanız kağıdı köşelerden bant ile yapıştırmamanızı tavsiye ederim. Çalışmanız bittiğinde o bantları sayfanızdan ayırırken geri dönüşü olmayan yırtılmalar olabilir.

 

Rahat çalışabileceğiniz bir masa ayarlamaya çalışın ve kağıdınızı kıskaç (maşa) kullanarak sabitleyin. Defterde çalışmayacaksanız kıskacı alt alta koyduğunuz sayfaları birbirine tutturmak için de kullanabilirsiniz elbette.

 

 

KORUYUCU SPREY : Uzun Ömürlü Çizimler İçin

 

resim-calismasi-koruyucu-sprey

 

Fiksatif ( Fixative ) de denilen bu koruyucu spreyler renklerin canlılığını koruması ve renklerde bozulma olmasını engelleyerek resminizin uzun yıllar aynı şekilde kalmasını sağlar.

 

Spreyi sıkmadan önce çiziminizi bitirdiğinizden, başka bir değişiklik yapmayacağınızdan emin olmanız gerekir. Çünkü spreyi bastıktan sonra yapacağınız müdahaleler ya bir işe yaramayacak ya da resmi çok kötü bozacaktır.

 

 

 

 

Evet, karakalem çalışması yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.

 

 

 

Eğer suluboya çalışmalarına da ilgi duyuyorsanız Suluboya Teknikleri : Her Biri Farklı Etkiye Sahip 20 Özel Çalışma yazımı da tavsiye ederim.

 

 

Umarım sizin için yararlı bir yazı olmuştur, eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorumlarda belirtin.

 

 

Kendinize İyi Bakın !

 

 

 

 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Shares

Yorum Ekle