İyi Adamlar ( Nice Guys ) Film İnceleme : Kara Komedi Filmi Böyle Olur ! |

İyi Adamlar ( Nice Guys ) Film İnceleme : Kara Komedi Filmi Böyle Olur !

İyi Adamlar ( Nice Guys ) Film İnceleme : Kara Komedi Filmi Böyle Olur !

Shane Black garip bir yönetmen.  Predator (2018) ve Iron Man 3 gibi hayal kırıklığı (en azından benim için) yaratan filmleri yazıp çeken adam bu. Ama Lethal Weapon gibi bir efsane ve Kiss Kiss Bang Bang gibi sağlam bir suç / komedi filmi yine bu adamın zihninden çıkma. Yani ne zaman iyi ne zaman kötü film çekeceği kestirilemiyor 🙂  Dolayısıyla İyi Adamlar filmine ilk başta biraz temkinli yaklaşmıştım.

 

iyi-adamlar-nice-guys-film-inceleme.1
İyi Adamlar filmindeki hiç bir karakter iyi değil !

 

 

Ama bu kadar beğeneceğimi bilsem sinemada giderdim !

Yine de filmi DVD arşivime katmanın mutluluğunu yaşamam da yeterli.

 

 

Filmimizin hikayesi şöyle :

 

 

70’li yıllarda Los Angeles’te iki özel dedektifin yolları bir kayıp kız vakasında kesişiyor.

 

Ryan Gossling’in canlandırdığı bekar baba / özel dedektif Holland March, Sisli Dağlar ( Misty Mountains ) isimli ölü porno yıldızını bulması için işe alınıyor.

 

 

Aynen, kadın herkese göre ölü ama bir yakını onun ölmediğini ve Misty Mountains’i geçirdiğin kazadan sonra bizzat gözleriyle gördüğünü idda ediyor. Ardından Holland bu gizemi araştırırken ipuçları onu Amelia isimli bir kıza götürüyor.

 

 

 

Ama Amelia bulunmak istemeyen bir kız.

 

 

Arsız, dilinden çok yumruklarını konuşturan diğer özel dedektifimiz Jackson Healey de ( Russel Crowe) Amelia tarafından peşindekilerden kurtulması için işe alınıyor.

 

 

Aralarında zerre kadar uyum olmayan iki özel dedektifin yolları kesiştiğinde çok geçmeden içine düştükleri büyük komplonun farkına varıyorlar ve kendilerini kurtarmak için kafa kafaya verip olayı çözmeye çalışıyorlar.

 

 

 

 

İyi  Adamlar İki Başrol Oyuncusunun Gövde Gösterisi Yaptığı Bir Film

 

 

 

iyi-adamlar-nice-guys-film-inceleme.3

 

 

 

Kafadar ikili konsepti komedi aksiyon filmlerinin çok sık kullandığı bir konsept. O kadar ki içinde kendi klişelerini oluşturmuştur artık :

 

 

İki karakter yapı olarak birbirine zıttır. Başta hiç anlaşamazlar, sürekli didinirler ama zaman geçtikçe, beraber badireler atlattıkça dost olurlar.

 

Biri genelde sakin, mantığıyla hareket, kurallara uyan eden diğer ise deli dolu, ya çok konuşan ya da kural tanımaz aksiyon adamı olan tiplerdir vs.

 

 

 

İyi Adamlar bu klişeleri birebir takip ediyor. Hiç eksik yok.

 

 

Ama zaten gücünü başrol oyuncularından ve saat gibi işleyen senaryosundan alıyor. Yani bu film türüne yeni bir fikir veya konsept katmak gibi bir derdi olmadığının farkında olan yazar /yönetmen Shane Black diğer kozlarını sonuna kadar kullanıyor.

 

 

iyi-adamlar-nice-guys-film-inceleme.2
Sen bu fotoğraftaki adamı tanımıyor musun şimdi ?!

 

 

 

Fevkalade bir araba kaza sahnesiyle zımba gibi başlayan film, son ana kadar  hikayenin içindeki gizem ve süprizlerle, güldüren sahneleriyle, araya serpiştirilen ufak aksiyonlarla tempoyu hiç düşürmüyor.

 

Hele bir parti sekansı var ki…müthiş ! 🙂

 

 

Shane Black filmin polisiye tarafındaki tempoyu tutturmaya çalışırken karakterlerini boşlamıyor ki bu bence filmin önemli bir artısı.

 

Sadece başroller değil, Holland’ın kızı Holly ve Amelia da hikayede önemli rol oynayan kilit yan karakterler ve onları izlemek de gerçekten keyifli.

 

Ama başrolde Russel Crowe ve Ryan Gosling olmasa İyi Adamlar başarılı olur muydu ?

Zor.

 

 

İki aktör de senaryonun karakterlerine ayırdığı vakti hiç boşa harcamıyorlar.  Kaliteli birer oyuncu olmaları bir yana ikilinin kimyası da tutmuş ki bu kolay kolay görebildiğimiz bir sinerji değil.

 

Böylece izleyici de filmden kopmadan  Holland ve Jakson’ın başına neler geleceğini merakla izliyor.

 

 

 

 

Özet olarak İyi Adamlar, senarist / yönetmen Shane Black ve iki ünlü başrol oyuncusunun kalifiye bir iş çıkardığı keyifli 2 saat geçirmek isteyen herkese önerebileceğim güzel bir film.

 

 

Ben 2 defa izledim, benim etrafımda bu filmi izleyen herkes de en az 2 defa izledi 🙂

 

 

Umarım siz de beğenirsiniz…

 

 

Kendinize İyi Bakın !

 

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorum Ekle