Hereditary (Ayin) Film İncelemesi |

Hereditary (Ayin) Film İncelemesi

Hereditary (Ayin) Film İncelemesi

HEREDITARY FİLM İNCELEMESİ

 

 

 

Kötülüğün ( buna komplonun da diyebiliriz ) büyüklüğü korku filmlerinde iyi işlendiği takdirde gerçekten kurbanda ( dolayısıyla seyircide de) çaresizlik hissi uyandıran sık kullanılan bir taktiktir sizin de bildiğiniz üzere.

 

 

Ana karakterin etrafındaki herkesin pisliğe bulanmış olması, daha yeni başladığı zannedilen rahatsız edici olayların tohumlarının yıllar öncesinden atıldığının öğrenilmesi seyirciyi yalnızlık ve çaresizlik girdabına sokar.

 

Türkçe karşılığı irsî, kalıtsal anlamına geldiği halde vizyon adı saçma sapan bir şekilde Ayin olarak değiştirilen ( çünkü bu isim bizim cin filmi seven halkımızı daha çok çeker ! ) Hereditary, bütün gerilimini aile içi sorunlardan alan bir senaryoya sahip.

 

 

Anne Annie, baba Steve, erkek çocukları Peter ve kız çocukları Charlie’ den oluşan Graham ailesi hali varlıkları yerinde, sıradan bir Amerikan ailesi.

 

 

Annie geçim amaçlı galeriler için minyatür maketler hazırlarken bir yandan da hobi olarak kendi ailesini ve geçmişini anlatan minyatürler hazırlıyor.

Peter lise öğrencisi, kız çocukları Charlie ise sadece evini küçük kızı…biraz sorunlu bir kızı ancak.  Hem davranışlarıyla hem de gördükleri ile Charlie de bir gariplik olduğunu anlıyoruz ancak bu garipliğin asıl kaynağının ne olduğu tam olarak gösterilmiyor filmin başında.

 

 

Filmin hemen başında Annie’nin annesinin cenaze törenini görüyoruz. Annie cenazede annesiyle ilgili konuşurken , her ne kadar çok üzgün olsa da, aralarının hiç bir zaman iyi olmadığının bilgisini veriyor alttan alttan. Üstüne üstlük Charlie anneannesi öldüğü için ailede kimsenin kendisiyle ilgilenmeyeceğini düşünüyor.

 

 

Ayrıca Annie ile oğlu Peter ‘ın arası da kötü.

 

Bir terapi seasında Annie’nin geçmişte uyurgezerlik sorunundan muzdarip olduğunu ve bir keresinde kendisini, oğlunu ve kızını ateşe vermeden hemen önce kendine geldiğini öğreniyoruz.

 

Peter ‘ın neden annesine mesafeli ot çeken bir çocuk olduğunu anladık değil mi ? 🙂

 

 

Yani  karakterlere ve yaşananlara baktığımızda filmin bizi germesi için kötü ruha falan ihtiyacı kalmadığını görüyoruz.

 

Ama olay herkesin düşündüğünden daha büyük.

Filmin ilk bölümlerinde bazı anormallikler, garip olaylar baş gösteriyor ancak detaylarla ilgili hiçbir bilgi verilmeyerek hikaye gizemini koruyor.

 

 

 

KÖTÜLÜĞÜN KAYNAĞI NE ?

 

 

 

Bir gün Peter annesine arkadaşının ev partisine gitmek istediğini söylediğinde Annie oğluna kardeşi Charlie’yi de yanına almasını söylüyor.

Eh, Peter bunu çok istediğinden değil ama yine de kabul ediyor ve iki kardeş partiye gidiyorlar.

 

Parti dönüşünde yaşanan olay fragmanda da gösterilmediği ve benim de süpriz kaçırmak istemediğim için bu bölümle ilgili bir detay vermek istemiyorum ancak şunu söyleyeyim ailenin yeteri kadar derdi yokmuş gibi çok kötü bir olay daha meydana geliyor.

Zaten psikolojik dengesi kırılgan olan ailenin iki  üyesi Annie ve Peter iyice kafayı sıyırıyorlar. Kavgaların, sanrıların, garip görüntülerin ardı arkası kesilmiyor.

 

Bu işin böyle gitmeyeceğini anlayan Annie, terapi seansında tanıştığı Joan’ın yanına gidiyor onunla dertleşiyor. Aralarında başlayan arkadaşlık günler sonra tesadüf eseri markette karşılaşmaları ve Joan’ın ölü torunuyla iletişim kurduğunu söylemesiyle bambaşka bir hal alıyor.

Psikolojisi bozuk olmasına rağmen Annie her aklı başında insanın vereceği tepkiyi veriyor ama korku ve felaket filmlerini bilirsiniz 🙂

Birileri inanmaz, dalga geçer ve….

 

Bu arada bu noktaya kadar izlediğinizde filmin 3/4’ünü tamamlamış oluyorsunuz.

 

Hereditary, karakterlerini izleyiciye tanıtmakta ve bütün yaşananları saat gibi tıkır tıkır işletme konusunda çok başarılı. Yani gerçekten bu karakterlere ne olacağını merak ediyor ve bütün filmi merak içinde izliyorsunuz.

 

Filmin son çeyreğinin ise hikayeyle ilgili bütün detayları paylaşırken korku kelimesinin hakkını verdiğini söyleyebilirim.

 

 

 

 

TAKILDIĞIM NOKTALAR

 

 

Korku türü de diğer film türleri gibi kendi içinde alt türlere ayrılıyor. Paranormal, slasher ( kesip biçen katil filmleri ), canavar filmi vb. gibi…

Hereditary ile ilgili reklam çalışmalarında ve eleştrilerde filmin doğaüstü korku olduğu belirtildi, yani Exorcist, Conjuring, Insdious ailesinden diye düşünüyor insan. Hatta Times dergisi eleştrisinde ” Yeni Neslin Exorcist’i ” demişti.

 

Sorun şu ki Hereditary, bunlardan hiçbiri değil.

Kötü bir film anlamında demiyorum, bu aileye ait değil, ikametgah yanlış yani.

Deseler ki yeni Rosemary’nin Bebeği, tamam.

 

Hereditary çok iyi bir psikolojik gerilim filmi ama iyi bir korku filmi değil.

 

Bir filmin senaryosu, çekimleri, oyunculukları, efektleri ne kadar iyi olursa olsun asli görevini yerine getirmiyorsa yani komedi güldürmüyor korku ürkütmüyorsa sorun var demektir.

 

Filmde takıldığım bir diğer nokta da Annie’nin sanrıları.

Hani bazı filmlerin finalinde her şey rüyaymış süprizi vardır ya, bu film onu kendi içinde ardı ardına yapıyor.

Birçok gerilim dolu sahnenin rüyaya, sanrıya, uyurgezerliğe bağlanması ister istemez beni filmden, az da olsa, soğuttu. Son bölümlere geldiğimizde artık sahnelere odaklanamamaya başladım çünkü bu da gerçek değil diyordum. Hatta gerçek çıktıklarında şaşırdım yani 🙂

 

 

hereditary-film-inceleme-2

 

 

 

Filmin senaryosunda bir çok boşluk da bulunuyor ve bu seyir zevkini biraz baltalıyor.

 

SÜPRİZBOZAN BAŞLANGICI

 

Parti dönüşünde yaşanan olay olmasaydı ne olacaktı ? O olay bir kaza, kimse çıkıp komplonun bir parçası diyemez.

Annie ile Joan’ın market otoparkında karşılaşmaları da tesadüf mü değil mi ? Eğer tesadüfse böyle büyük tesadüf olmaz ! Yok değilse bunun izleyiciye belirtilmesi gerekir aksi takdirde tesadüf ihtimali her daim geçerli olur.

Ya sondaki ağaç ev bölümü ? O kadar yaşlı ne ara oraya çıktı ne ara soyundu, Peter öldü de mi ruh içine girdi , yoksa ölmeden vücudunu mu ele geçirdi ?

 

SÜPRİZBOZAN BİTİŞİ

 

 

 

Ayrıca Testere, Halloween, Exorcist gibi filmlerde müziğin gücünü gördükten sonra Hereditary’nin bu konuda zayıf kaldığını da belirtmek isterim.

 

 

 

 

OYUNCULUKLAR

 

 

Bu konuyla ilgili ayrı bir başlık açmak istedim çünkü gerçekten bütün kadro gövde gösterisi yapıyor.

 

Gabriel Byrne deseniz Olağan Şüpheliler, Millars Crossing, Demir Maskeli Adam, Stigmata gibi efsane filmlerle oyuncuğunu defalarca kanıtlamış biri. Bu filmde de sessiz ve ağırbaşlı aile babası Steve rolünde empati kurabileceğimiz, ailenin tek aklı başında üyesi olarak çok iyi bir oyunculuk gösteriyor.

 

Ailenin küçük kızı Charlie’yi oynayan Milly Shapiro’yu ilk izleyişimdi bu. Diğer karakterlere oranla sahnesi azdı ve olağanüstü olmasa da yine de iyi bir performansı vardı.

 

Peter’a hayat veren Alex Wolff, karakterinin başından geçen olaylarda yaşadığı bütün duyguları kusursuz bir şekilde ekrana aktarıyor. İster annesinin sözleriyle kırılan kalbini gösterirken ister sınıfta kriz geçirirken ister korkudan cinnet geçirirken olsun, hepsini mükemmel bir şekilde oynuyor Alex Wolff.

 

Filmin asıl karakterine yani Annie’ye gelirsek, Annie’yi canlandıran Toni Collette filmi tek başına sırtlıyor desem abartmış olmam herhalde.

Daha öncesinde Benim Küçük Gün Işığım ve In Her Shoes gibi komedi dram filmlerinde izlediğim oyuncu bir gerilim filminde de çok efsane bir performans sergiliyor. Oyuncu menajerine karanlık ve korkutucu filmlerde değil komedi filmlerinde oynamak istediğini belirtmişse de Hereditary ‘nin senaryosunu çok beğendiği için filme hayır diyememiş. İnsanı kendine kitleyen oyunculuğunda bu işi içine sinerek yaptığını anlıyorsunuz.

 

 

 

 GEÇMİŞ BİZDEN GÜÇLÜ MÜ ?

 

 

Davranışlarımızla ve seçimlerimizle kaderimizi ne kadar biz belirlemeye çalışsak da ailemizi seçme gibi bir şansımız olmadığını be hayatımızda bazı önemli noktaların  soy ağacımızın etkisiyle dallanıp budaklandığına değinen bir film Hereditary.

 

Bu önemli konuyu sıkı yazılmış bir senaryoyla ve başarılı oyunculuklarla sunuyor size.

 

Burada tek önemli nokta, sizin filmi uykularınızı kaçıracak bir korku olarak değil sıkı bir psikolojik gerilim filmi olarak izlemeniz.

 

 

Filmin fragmanını aşağıda bulabilirsiniz :

 

 

 



 

Siz filmi izlediniz mi ? Ne düşünüyorsunuz ?

 

İncelememle ve filmle ilgili düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşırsanız çok sevinirim.

 

 

Kendinize İyi Bakın !

 

 

 

 

 

 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Shares

Yorum Ekle