Görevimiz Tehlike Yansımalar Film İncelemesi |

Görevimiz Tehlike Yansımalar Film İncelemesi

Görevimiz Tehlike Yansımalar Film İncelemesi

Devam filmleri, uyarlamalar, yeniden çevrimler Hollywood’u istila etmiş durumda. Özgün içerik anlamında kangrene dönen sektör sürekli olarak önceden başarı kazandığı serilere veya karakterlere dönüyor.

 

Başarılı televizyon dizisi Görevimiz Tehlike ‘nin sinema uyarlamaları ise bütün bu hengamede çerez tabağındaki antep fıstığı gibi  türdeşlerinden kolaylıkla ayrılıyor.

 

 

Allahınızı severseniz, bir serinin en iyi filmi altıncı filmi olur mu ?!

 

Yaptılar oldu.

 

 

Olağan Şüphelileri yazan, Jack Reacher’ı ve Görevimiz Tehlike 5’i ( Rogue Nation ) yöneten Christopher McQuarrie’nin seride özel bir yeri var. Aynı zamanda yapımcı da olan Tom Cruise, bu zamana kadar her filmde farklı bir yönetmenle çalışmayı tercih etmişti.

 

 

İlk filmde Brian De Palma, sonra John Woo, üçüncüde J.J. Abrahms, Brad Bird ve sonra Christopher McQuarrie devraldı bayrağı ve bir ilk olarak iki film yönetti.

 

 

İşte bu durum en çok da filmin senaryosuna yaradı. Çünkü McQuarrie önceki filmde yarattığı Ilsa karakterini, bu karakterin Ethan Hunt ile ilişkisini, 6. filmlik serinin en etkili kötü adamı Solomon Lane’nin hikayeye dahil ettiği gerilimi bu filmde biraz daha derinleştirmeyi başarmış.

 

 

Senaryonun yönetmenin elinden çıkması filmi bir üst noktaya taşıyor gerçekten.

 

 

Burada özellikle belirtmek isterim, bu filmi izlemeden önce 3. ve 5. filmi kesin izleyin. Hem karakterler ve önceden yaşananlar kafanıza daha rahat oturacak hem de hikayeden daha çok zevk alacaksınız.

 

 

Oyunculuklarda boş yok resmen. Öfkeleri, hüzünleri ,heyecanları karakterlerle beraber hissediyoruz. Özellikle film öncesinde şüpheli olduğum Henry Cavill’i da başarılı buldum.

 

 

Gelelim diğer önemli konuya yani aksiyona. Tek kelime ile :

 

 

MÜ – KEM – MEL  !

 

 

Tuvalet dövüş sahnesi mi, Paris’teki motorsiklet & araba kovalamaca sahnesi mi, Londra’daki kovalamaca mı, helikopter savaşı mı hangisini anlatayım hangisini öveyim ?

 

 

Bilgisayar efektlerinden uzak gerçekten çok ama çok efsane sahnelerdi hepsi.

 

 

Yalnız size tavsiyem, sadece ilk fragmanı izlediyseniz bırakın orada kalsın. En son çıkan fragman filmden çok sahne gösteriyor çünkü seyir zevkinizi biraz düşürebilir.

 

 

Yine de ben bir göz atayım öyle karar vereyim, benim tarzıma uygun mu acaba diye düşünüyorsanız buyurun tuvalet dövüş sahnesi :

 

 

 

 

 

 

Londra’daki takip sahnesinde çatıdan çatıya atlarken ayak bileğinin kırıldığı söylenen Tom Cruise, bu olay üzerinden filmin iyi reklamını yapmıştı.

 

 

Bütün aksiyon sahnelerinde özellikle dikkat ettim, gözümden kaçan olmuştur elbette ama, şunu rahatlıkla söyleyebilirim adam aksiyon yıldızı ithamını hak ediyor.

 

 

 

Müzikler zamanında Hans Zimmer’ın öğrenicisi olan günümüzün oyun ve film dünyasının yetenekli bestecisi Lorne Balfe’ye ait. Daha ilk saniyeden perküsyonları basan bestekar hem aksiyonun yoğun olduğu sahnelerde hem de romantizmin tavan yaptığı dakikalarda filmi çok iyi destekleyen parçalara imza atmış.

 

 

Sonuç olarak aksiyon filmlerine sıcak bakmayanlara bile gönül rahatlığıyla önerebileceğim ;

 

IMDB, Rottantomatoes, Metacritic puanlarını sonuna kadar hak eden son zamanların en iyi aksiyon filmi Görevimiz Tehlike Yansımalar.

 

Umarım siz de beğenirsiniz.

 

Kendinize İyi Bakın !

 

 

 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Shares

Yorum Ekle