Film Önerileri 2019 Şubat: AKSİYON / GERİLİM / BİLİMKURGU ! |

Film Önerileri 2019 Şubat: AKSİYON / GERİLİM / BİLİMKURGU !

Film Önerileri 2019 Şubat: AKSİYON / GERİLİM / BİLİMKURGU !

Ocak ayını 2018’in En İyi Aksiyon Filmleri ve En İyi Korku Filmleri listeleri ile geçirdikten sonra Şubat ayından itibaren yeni film önerileri listelerini hazırlamaya devam ediyorum. Umarım izleyecek film ararken karar vermenizde yardımcı olur bu liste de.

 

 

 

BATAKLIK ( LA ISLA MINIMA )

 

 

 

 

 

İspanya’dan mükemmel bir polisiye film.

 

Karakterleri kadar siyasi görüşleri ile de ters düşen iki dedektifin bir seri katili yakalama çabasını izlediğimiz bu 2014 yapımı filmde oyunculuklar çok çok iyi. Filmin temposu da sağlam.

 

Gecenin zifiri karanlığında gizemli bir adamın kullandığı arabayı takip ettikleri sahne ve final bölümü aklımdan çıkmayan sahneler arasında.

 

Polisiye-gerilim filmi izlemek isteyenlere gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

 

 

 

 

 

 

OVERLORD OPERASYONU

 

 

 

 

 

 

Bazı filmlerin konusu klişedir de konunun işlenişi çok iyidir, oradan kazanırlar.

 

Overlord Operasyonu bunun güzel bir örneği.

 

 

Kahraman Amerikan askerlerinin mazlum Fransızları pisi pisi-kopat Almanlardan kurtarmasını izlediğimiz film tam bir tür füzyonu : Savaş, Aksiyon, Korku, Gerilim…

 

Bu filmden yüksek bir beklentim yoktu ancak beğendiğimi söylemeliyim. Filme ait detaylı incelememi buradan okuyabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

DEAD SILENCE

 

 

 

 

 

 

Kabul etmem gerekir ki Dead Silence herkese gözüm kapalı önerebileceğim bir korku filmi değil.

 

 

Hatta filmi ilk açtığımda açılış sahnesini, daha doğrusu karakterlerin davranışlarını saçma bulup filmi kapatmıştım. Ancak ne yapayım kuklaları ve vantrilokları çok seviyorum ; birkaç ay sonra dayanamayıp filmi tekrar açtım ve sonuna kadar izledim.

 

 

Testere, Insidious, Conjuring filmerinden (ve bunlar dışında Aquaman ve Hızlı & Öfkeli 7’den ) tanıdığımız James Wan’ın filmografisinde üvey evlat muamelesi gören film gerçekten çok çok daha iyi olabilirmiş. Peki ne olmuş ? Senaryo kurbanı.

 

 

 

Peki sen niye bu filmi bu listeye yazdın ?!

 

Harika açılış jeneriği, mükemmel tema müziği, ürkünç kuklalar, mekanlar ve elbette vantrilok-kukla ilişkisine yeni bir boyut kazandıran süpriz finali !

 

 

Dead Silence’ı sadece korkunç kuklalar/oyuncaklar ile ilgili filmleri sevenlere öneriyorum. Büyük oranda da memnun kalacaklarını düşünüyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İHTİYARLARA YER YOK

 

 

 

 

 

 

Coen Biraderlerin kötü filmine denk gelemeyeceğim galiba. Kendilerine Blood Simple ile başlayan hayranlığım İhtiyarlara Yer Yok ile tavan yapmıştı.

 

 

Josh Brolin’in canlandırdığı Llewelyn Moss, ters gitmiş bir uyuşturucu-para alış verişinin ardından ortada kalmış 2 milyon doları alıp suç mahalini terkeder ve polise hiçbir şey söylemez. Çok mu zeki sen diye sorarlar değil mi adama ?

 

 

Moss’un peşine psikopat katil Anton Chigurh düşer ve sinemada izleyebileceğiniz en iyi kedi-fare oyunlarından biri de başlamış olur. Film yay kadar gergin, Javier Bardem’in katil performansı yaydan fırlayan ok kadar delici !

 

Gerçekten mükemmel bir film bu. Sadece finali herkese hitap etmeyebilir !

 

 

 

 

 

 

 

 

RAVANGER

 

 

 

 

 

Aslında yukarıdaki fotoğraf her şeyi anlatıyor. Konuyu umursamadan sadece aksiyona odaklanmak istiyorsanız ” Arkadaş biraz aksiyon olsun, kafa dağıtalım. ” diyorsanız, yani insanın bazen öyle dediği oluyor, aradığınız tarzda bir film Revenger.

 

Konu klasik mağdur küçük bir kız, onu korumaya yemin eden gizemli ve belalı bir adam vs.

 

Ama Bruce Khan müthiş dövüşüyor, kalabalıkta olsun teke tekte olsun attığı her tekmede resmen poz veriyor. Saf aksiyon arayanlar için…

 

 

 

 

 

 

 

SUNSHINE

 

 

 

 

 

Film önerileri listemde bilimkurguya yer vermezsem olmaz elbette. Sunshine bana kalırsa bütün zamanların en iyi bilimkurgu filmleri arasında yer alması gereken filmlerden biri.

 

 

Güneş’in yavaş yavaş ölmeye başlamasıyla elbette Dünya da tehlikeye giriyor ve bir grup astronot ölümün eşiğindeki dev yıldızı canlandırmak için uzun bir yola çıkıyorlar.

 

 

Sunshine insanı hipnotize eden büyüleyici filmlerden biri. Görsellerin müzikle uyumu harika. Oyuncu listesi zaten yıldızlar karması gibi ve herkes rolünün hakkını veriyor. Özellikle filmin kendine bir kahraman seçmeyip bütün karakterleri eşit ele alması hoşuma giden bir konu olmuştu. Bu durum elbette kimin ölüp kimin hayatta kalacağı konusunda da sizi ciddi bir bilinmezliğe sokuyor ki kolay kolay büyük bütçeli yapımlarda rastlamadığımız bir durum bu.

 

 

28 Gün Sonra filminde de beraber çalışan yönetmen Danny Boyle ve senarist Alex Garland yine kalite kokan bir iş çıkarmışlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

MYSTIC RIVER

 

 

 

 

 

 

Sean Penn, Tim Robbins ve Kevin Bacon’ın canlandırdığı 3 çocukluk arkadaşının arası Sean Penn’in kızının öldürülmesiyle başlayan olaylar zinciriyle parçalanmaya başlıyor. Kızı kimin öldürdüğü gizemi üzerinden sürüklenen hikaye aslında neler yaşanmış olursa olunsun insan ilişkilerinin ne kadar kırılgan olabileceğini anlatıyor.

 

 

İzleyebileceğiniz en iyi suç dramalarından olan Gizemli Nehir, Clint Eastwood’un oyunculuk kariyeri dışında ( Unforgiven’da da öyleydi ) ne kadar sağlam bir yönetmen olduğunun da en iyi kanıtlarından biri.

 

 

 

 

 

 

 

THE PROFESSIONEL

 

 

 

 

 

İşlediği konu bakımından Bourne filmlerinin atalarından olan Profesyonel, politik / gerilim film önerileri kategorisinde sunabileceğim yapıtlardan biri.

 

Afrika Başkanı’nı öldürmek için görevlendirilen istihbarat görevlisi Joss’un suikast girişimi  başarısız olur ve ajanımız esir alınıp uzun süre işkence görür. Bir gün bir şekilde Joss esaretten kurtulur, bu arada Fransa – Afrika ilişkileri düzelmiştir ama ajanımız programlandığı şekilde başladığı işi bitirmeye kararlıdır. Bütün Fransa İstihbarat Teşkilatı ajanımızın peşine düşer.

 

 

Jean Paul Belmondo’nun başarılı oyunculuğu, hiç düşmeyen tempo, güzel araba kovalama sahnesi ve bütün zamanların en sevilen müziklerinden biri olan Chi Mai ile 1981 yapımı Profesyonel sağlam ajan filmlerinden biri…

 

 

 

 

 

 

 

CANIM KARDEŞİM

 

 

 

 

Film Önerileri listeme bir başyapıtla son vereyim istedim. Büyük ihtimalle izlemeyeniniz yoktur ancak defalarca izlenebilecek güzellikte bir dram zaten Canım Kardeşim.

 

 

İnsanı doğrudan kedere boğan müziği bir yandan Halit Akçatepe ve Tarık Akan’ın parasızlık içinde kardeşleri için debelenmeleri diğer yandan…

 

Sınıf ayrımına ve yoksulluğun insanı sürüklediği çaresizliğe dair mükemmel bir filmi gelin tekrardan beraber izleyelim, finalde beraber ağlayalım.

 

 

 

 

 

Şubat 2019 film önerileri de burada biter sinemaseverler. Sizin önereceğiniz, kesin izle dediğiniz filmler var mı peki ?

 

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın lütfen.

 

 

 

Bir sonraki yazıya kadar,

Kendinize İyi Bakın !

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorum Ekle