Film Önerileri 2019 Mart : AKSİYON / KORKU / GERİLİM ! |

Film Önerileri 2019 Mart : AKSİYON / KORKU / GERİLİM !

Film Önerileri 2019 Mart : AKSİYON / KORKU / GERİLİM !

 

 

 

 

RONIN

 

 

 

 

 

En İyi Ajan Filmleri listelerinin olmazsa olmaz filmlerinden biri Ronin.

 

Farklı istihbarat servislerinde görev alan casusların gizemli bir kişi tarafından işe alınıp ortak bir operasyona kalkışmalarını anlatıyor.

Çalmak için görevlendirildikleri gri renkli, metal çanta için plan yapmaya başlayan ekibimiz bir yandan da temkinli bir şekilde birbirlerini tanımaya çalışıyorlar.

 

Ajan filmlerinin olmazsa olmazı güvensizlik duygusu, ihanetler ve uluslararası entrikalar Ronin’de de bol bol kullanılıyor.

Sahipsiz samuray anlamına gelen Ronin, aslında filmdeki casusları yansıtıyor.

 

 

Film her 10 dakikada bir aksiyon sahnesi koymuyor önünüze. Hikayesini kısık ateşte anlatıyor ancak aksiyona geçtiğinde de bütün zamanların en iyi araba takip sahnelerinden birkaçını izliyoruz.

 

Özellikle 2. kovalama sahnesi benim 1 numaram.

 

 

 

 

 

 

 

THE FUGITIVE

 

 

 

 

 

1963-1967 yılları arasında gösterilen aynı isimli başarılı televizyon dizisinden uyarlanan Kaçak, mükemmel bir aksiyon/gerilim filmi.

 

Üstüne yapışan iftiradan kendisini aklayıp katil olmadığını ispatlamak için emniyet güçlerinden kaçarak gerçek katili bulmaya çalışan Doktor Richard Kimble’nin hikayesi gerçekten müthiş bir tempoyla anlatılıyor.

 

 

Bir yandan tabana kuvvet kaçarken bir yandan da polisleri alt etmek için sivri zekasını kullanıyor. Sorun şu ki peşinde, Tommy Lee Jones’un canlandırdığı, en az kendi kadar zeki ve feci tecrübeli  Dedektif Gerard var.

 

 

Kaçak filmi hikayesiyle, oyunculuklarıyla, müthiş kurgu ve temposuyla dört başı mamur bir aksiyon-gerilim filmi. Bu meşhur filmi bu zamana kadar es geçtiyseniz bence bir şans tanıyın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

THE MERMAID LAKE OF DEAD

 

 

 

 

 

 

Listedeki suçlu zevk kategorisine giren film bu film 🙂

 

Normalde IMDB puanlarıyla çok ters düşmem ama 4,3 bence biraz fazla haksızlık olmuş.

Objektif olarak baktığımda filmin gerçekten büyük eksikleri var, özellikle asıl kötü zayıf kalmış. Hikayesi çok yavan anlatılıyor ve biraz da geç anlatılıyor. Bazı yan karakterler de senaryoda önemli etki yapan sahneleri olmasına karşılık çok “yan” kalıyorlar.

 

Yine de Amerikan korku filmlerindeki yılışık, her saniye espri yapmaya çalışan, seviyesiz gençliğinden sonra biraz daha ciddi, adamakıllı Rus gençleri bana ilaç gibi geldi. Belki de bu yüzden karakterleri daha çok sevdim. Film temposunu hiç düşürmeden sizi gizem ve gerilim içerisinde sürüklüyor.

 

Ve bence korkunç sahneler güzel çekilmiş.

 

 

Siz de bir deneyin isterseniz ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NEGOTIATOR

 

 

 

 

 

1998 yapımı bu polisiye iki buçuk saatlik süresine rağmen bir an bile sıkılmadan izleyeceğiniz bir film Arabulucu ( Negotiator).

 

 

Başroldeki iki dev ismin rollerinin hakkını sonuna kadar verdiği filmde, rehine operasyonlarında arabulucu olarak görev yapan özel eğitimli Danny Roman ( Samuel L. Jackson ) elleri kana bulanmış kirli bir polis olmadığını ispat etmek için kendi meslektaşlarına sırt çeviriyor ve bu sefer kendisi bir grup insanı rehin alıyor.

Karşısında da başlarında Dedektif Chris Sabian’ın ( Kevin Spacey ) bulunduğu özel tim var.

 

 

En son Hızlı ve Öfkeli 8 ile sinemalara uğrayan F. Gary Gray’in yönettiği Arabulucu, insan psikolojisinin okunmasına ve yorumlanmasına dair çok güzel detaylar veren sağlam bir polisiye aksiyon.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FOREIGNER

 

 

 

 

 

Kızı bir terör saldırısında hayatını kaybeden Quan Ngoc Mihn ( Jackie Chan ) yasını bir nebze olsun köreltmesi için adaletin yerini bulmasını istiyordur.

 

Geçmişinde IRA ile bağlantıları olan İrlandalı  iş adamı Liam Hennessy’nin katilin kim olduğuna dair bilgisi olabileceğini düşünen Quan, adamı ziyaret eder. Ancak umduğunu bulamaz.

 

İrlandalıların farkında olmadığı ise kendi karşılarında da ummadıkları bir belanın durduğudur.

 

 

Jackie Chan’in bomba yapımından gerilla taktiği ile adamları teker teker avlamasına, bildiğimiz enerjik dövüş sahnelerinden katilleri kovalamasına kadar film kendisinden beklenen tempoyu sunuyor.

 

Farklı olarak bu zamana kadar aksiyonun komediye de selam veren filmlerinde oynayan efsane oyuncu bu filmde dram oynamadaki yeteneğini de sergiliyor.

 

 

Pierce Brosnan’ın da çok iyi oyunculuk sergilediği Foreigner, aksiyon dozu yüksek bir politik gerilim. Tavsiye ederim.

 

 

 

 

 

 

 

 

GÖZLERİNDEKİ SIR

 

 

 

 

 

Yabancı dilde en iyi Oscar kazanmış Arjantin yapımı bu enfes polisiye, vahşice tecavüz edilip öldürülen Liliana Coloto davası etrafında şekilleniyor.

 

Yıllar öncesinde kalan bu davadan esinlenerek kitap yazan emekli federal ajan Benjamin Esposito’nun ,gerçek katilin yakalanamamış olması sebebiyle, içi içini yemektedir. Öldürülen kadının perişan haldeki eşini gördükten sonra eski davaya daha da kafayı takan Benjamin, asistanı Pablo ve yeni departman şefi Irene ile davayı tekrar açar.

 

Sonrası ise gizem dolu, soluksuz bir polisiye.

 

Bütün zamanların en iyi polisiye filmleri listesine rahatlıkla girebilecek kalitede bir film Gözlerindeki Sır. İyi bir filmden beklediğiniz bütün kriterleri sağlıyor. Üstüne üstlük 2 tane de fazladan güzelliği var :

 

 • Ağzınızı açık bırakacak stadyum kovalamacası. ( İzleyebileceğiniz en harika tek plan çekimlerden biri )
 • Farklı ve düşündüren finali.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

END OF WATCH

 

 

 

 

 

El kamerası ile çekilen filmleri sevmiyorsanız hemen bu filmi geçebilirsiniz. Ama seviyorsanız iyi bir suç filmi izlemek için tereddüt etmeyin.

 

Training Day, Street Kings, Harsh Times ve Fury ile tehlikeli ve yasadışı hayat süren karakterlerin hikayelerini anlatmada yeteneğini kanıtlamış yönetmen David Ayer yine iyi bildiği sularda yüzüyor.

 

Ortak olan iki genç Los Angeles polisinin yaptıkları bir baskınla cartellerin hedefi oluşunu ve hayatta kalma mücadelerini izliyoruz End Of Watch’ta.

Saf aksiyona yüklenmeyip karakterlerin özel hayatlarına da inen senaryosu ve başroldeki müthiş iki oyuncusu sayesinde filmin sonuna doğru Mike’ı ve Brian’ı sanki çok yakın arkadaşlarınızmış gibi hissediyorsunuz.

 

Polis olmanın ne kadar zor bir meslek olduğuna dair hem gerilim hem eğlence dolu iyi bir suç filmi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZODIAC

 

 

 

 

 

Seven filmi ile polisiye film türüne damga vurmuş David Fincer’ın en meşhur seri katillerden birine el attığı film Zodiac.

 

1960’ların sonu ile 70’lerin ilk yılları arasında Kaliforniya’nın kuzeyinde terör estiren Zodiac Katilini anlatan filmde, bir karikatür çizerinin amatör bir dedektife dönüşmesini ve saplantılı bir şekilde katilin kimliğini araştırmasını izliyoruz.

Gerçek olaylardan uyarlanmış, dolayısıyla başı sonu belli olan bir hikayeyi bu kadar sürükleyici anlatmak her yönetmenin harcı değildir bence. A sınıfı oyuncu kadrosu da cabası.

 

Seri katil filmlerini sevenlerin kaçırmaması gereken bir film Zodiac. Robert Graysmith’in aynı isimli kitabından uyarlama olduğu notunu da düşeyim.

 

 

 

 

 

 

 

 

TREMORS

 

 

 

 

 

Dev canavar filmi sevenler buraya !

İzleyebileceğiniz en iyi  B Filmlerden biri olan Tremors, kendi halinde dış dünya ile çok işi olmayan ufak bir kasabadaki insanların devasa yer altı canavarları tarafından avlanmasını ve tabi ki bu yaratıklara karşı mücadelelerini anlatıyor.

 

Tremors, bu türden bir filmde bekleyeceğiniz en önemli detayı hakkıyla veriyor : Hızlı, kocaman, ölümcül, iğrenç yaratıklar !

Bunun dışında filmdeki karakterlerin dinamiği çok iyi ve film yer yer sizi gerçekten güldürüyor.

 

Biraz korku, biraz komedi, biraz aksiyon…5 tane devam filmi ve bir tane de dizisi çekilen bu kült filmi eğer canavar filmlerini seviyorsanız gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OUIJA ORIGIN OF EVIL

 

 

 

 

Annabelle ile Ouija serisinin ortak bir noktası var : Her iki seri de kötü bir ilk filme ve hikayenin öncesini anlatan kalite olarak ilkinden çok daha iyi birer devam filmine sahipler.

 

1967 yılında geçen hikaye Alice Zander isimli falcılık yapan dul bir kadının ve kızlarının yaşadığı korkunç olayları anlatıyor. Babasıyla konuşma hatta belki de görme hayaliyle yeni aldıkları Ouija tahtasını kullanan evin küçük kızı Doris de anormallikler baş gösteriyor. Annesi Alice ve ablası Paulina, kendisinin kötü niyetli bir varlık tarafından rahatsız edilmeye hatta kuklası haline dönmeye başlamasıyla durumun ciddiyetini anlıyorlar ve büyük bir “arınma” savaşı başlıyor.

 

Film boyunca gösterilen detaylar finalde çok güzel birleşiyor. Korkutucu olduğu kadar duygu dolu bir film de Ouija Kötülüğün başlangıcı. Büyük küçük bütün oyuncular fevkalade performans sergiliyorlar ve bu ufak aile ile bağ kurmanızda büyük rol oynuyorlar.

 

Korku filmi önerisi arayanlar için tavsiye edebileceğim bir film Ouija 2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 HOURS – THE SECRET SOLDIER OF BENGAZI

 

 

 

 

 

Micheal Bay, Transformers filmlerindeki aşırı hareketli kamera kullanımı sebebiyle çok hakarete maruz kalınca hırs yaptı ve  ” Alın size doğru düzgün çekilmiş aksiyon sahneleri ! ” dedi sanki  🙂

 

13 Saat dört başı mamur bir aksiyon filmi değil, karakterleri çok tek düze ve film çekiciliğini karakterlerinden çok anlattığı gerçek hikayeden alıyor.

2012 yılında, Kaddafi’nin çöküşü ile resmen silah ve savaş arenasına dönen Libya’da geçen olay, Amerikan Büyükelçisi’nin kontrolden çıkmış silahlı bir grup tarafından rehin alınmasını anlatıyor.

Hillary Clinton’un başı çektiği Amerika Dış İşleri Bakanlığı bölgede gizli bir CIA karargahı olmasına rağmen (ne işiniz vardı orada diye sorarlar adama ) rehin alınma olayıyla ilgili hiç bir aksiyon alınmasına müsade etmiyor.

 

Bu duruma karşı çıkan 6 özel harekatçı Büyükelçi’yi kurtarmak için hayatlarını riske atıyorlar.

 

Hikayeyi elbette ciddiye almamak lazım, zira klasik Amerikan mantığı bu filmde de var.

Ama, burada bir ama var ki, film aksiyon anlamında gerçekten çok çok başarılı. Çatışma ‘savaş sahneleri mükemmel çekilmiş ve bilgisayar efektleri neredeyse hiç yok. Filmi soluksuz izliyorsunuz.

 

Aksiyon filmi önerileri için buraya gelenlere ilk tavsiyem 13 Saat’tir.

 

 

 

 

 

 

 

FİLM ÖNERİLERİ 2019 MART LİSTESİ

 

 

Mart 2019 film önerileri de burada biter sinemaseverler. Diğer film listelerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın lütfen.

 

 

 

Bir sonraki yazıya kadar,

Kendinize İyi Bakın !

 

 

 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Yorum Ekle