En İyi Stephen King Filmleri : 7 Favori Filmini Kendi Seçti ! |

En İyi Stephen King Filmleri : 7 Favori Filmini Kendi Seçti !

En İyi Stephen King Filmleri : 7 Favori Filmini Kendi Seçti !

Yazarın gözünden En İyi Stephen King Filmleri hangileri ?

 

 

Merhaba. En İyi Stephen King Filmleri ile ilgili internetteki bütün yazıları okuduktan sonra aklıma takılan ” Peki reisin kendi ne düşünüyor ? ” sorusu beni yeni bir yazı paylaşmaya itti. Biraz araştırma yaptıktan sonra Deadline ve Rolling Stone sitelerinde ünlü yazarla yapılan röportajlara denk geldim. Bu uzun röportajlarda benim sorumun cevabı da vardı !

 

 

Yazının ilerleyen kısımlarında hemen hemen bütün En İyi Stephen King Filmleri listelerinde bulunmalarına rağmen ünlü yazarın başarısız bulduğu filmlere de deyineceğim ve bu kısım sizi de biraz şaşırtabilir ! Stephen King’in sıradan biri olduğunu söyleyemeyiz zaten. Bakın ünlü yazarın asistanlarından biri, kendisi ile ilgili ne diyor :

 

Ofislerinin Amerika’nın Bangor şehrinde gözden ırak çıkmaz bir sokakta olması ile alakalı : ” Merkezi bir caddede ofis açamayız çünkü açarsak insanlar bizi bulacaktır. Ve sizi bulmalarını isteyeceğiniz türden insanları kastetmiyorum. (Stephen King) Garip tipleri kendisine çeker çünkü. ”  

 

Bu konudan bile bir kitap yazılabilir aslında…

 

 

Neyse, şimdi gelin, en iyi korku filmleri listelerinde de adını sıkça duyduğumuz uyarlamalarından hangileri yazardan geçer not almış görelim :

 

 

 

 

EN İYİ STEPHEN KİNG FİLMLERİ

                                                          ” Stephen King Seçimi İle”

 

 

 

 

CHILDREN OF THE CORN

 

 

 

18 yaşından büyük kimsenin yaşamasına müsaade etmeyen çocuklardan oluşan bir tarikatı konu alan 1984 yapımı film aynı isimli kitaptan uyarlandı.

 

İlk filmle ilgili ” Çok iyi iş çıkardıklarını düşünüyorum. ” diyen Stephen King’in devam filmleri ile ilgili düşüncesine daha sonra değineceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

MISERY

 

 

 

 

Türkçe’ye Ölüm Kitabı olarak çevirilen film hem eleştirmenlerden hem de genel sinema seyircisinden yüksek puanlar aldı.

 

 

Ciddi bir araba kazasının ardından kitaplarının koyu bir hayranı olan Annie Wilkes tarafından bakımı üstlenilen ünlü yazar Paul Shedon başına geleceklerden bihaberdir.

 

Çünkü emekli bir hemşire olan Annie, Paul’un yazdığı hikayedeki, kendisinin çok sevdiği, ana karakteri öldürmesinden hiç memnun kalmamıştır. Paul artık hayatta kalmak için hikaye yazmalıdır !

 

Stephen King’in ” Harika.” olarak tanımladığı filmde başrolleri James Caan ve Kathy Bates paylaşıyorlar.

 

 

 

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

 

KORKU EDEBİYATININ EN BÜYÜK YAZARLARINDAN

H.P.LOVECRAFT’IN

HAYATI, ESERLERİ, UYARLAMALARI

 

 

YAZIYI OKU

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

 

 

 

 

 

SHAWSHANK REDEMPTION

 

 

 

Eminim bu filmi hiç duymamışsınızdır 🙂

 

Sadece En İyi Stephen King Filmleri listelerinin değil Bütün Zamanların En İyi Filmleri listelerinin daima ilk üçünde yer alan efsane filmle ilgili yazılacak çok şey var.

 

Gişeyi sessiz sedasız terk edip yapımcısını zarara sokan film ardından ev sinemasında kulaktan kulağa yayılarak o yılın en çok satılan / kiralanan DVD’si olan Esaretin Bedeli’nde Tim Robbins ve Morgan Freeman inanılmaz oyunculuklar sergiliyorlar.

 

Filmin yönetmeni Frank Darabont’u kastederek ” Frank’le çalışmayı çok seviyorum, gerçekten harika bir insan.” diyen Stephen King de filmin başarısıyla ilgili sinema seyircisiyle aynı fikirde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CUJO

 

 

 

 

Kuduz bir yarasa tarafından ısırıldıktan sonra gözü dönmüş bir canavara dönüşen köpeğin arabada sıkışıp kalmış bir anne ile kızına yaşattığı anlar keman yayı kadar gergin.

 

Kamera kullanımının ve müziğin bir gerilim filmini ne kadar üst düzeye taşıyabileceğinin çok güzel bir örneği Cujo.

 

İzleyicilerin bir kısmı aynı fikirde olmasa ve kendisinin de En İyi Stephen King Filmleri söz konusu olduğunda ilk başlarda aklına gelmemesine rağmen da ünlü yazarın ” Fevkalade ” olarak değerlendirdiği bir film bu.

 

 

 

 

 

 

 

 

STAND BY ME

 

 

 

 

 

Stephen King’in listedeki favorisi, ” Eserlerinizden uyarlanan filmlerden en çok hangilerini seviyorsunuz ? ” sorusuna verdiği ilk cevap Stand By Me.

 

 

Kitaptaki duygusal yoğunluğun aynı kalitede filme aktarıldığını düşünen ve filmi ilk izlediğinde gözleri yaşlı şekilde yönetmen Rob Reiner’a sarılmasını sağlayan film, King uyarlamalarındaki nadir drama türündeki filmlerden.

 

Kendi akranları olan kayıp bir çocuğu bulmak için arayışa başlayan 4 gencin bu süreç içinde arkadaşlığı, büyümeyi ve hayatın gerçeklerini öğrenmelerini izliyoruz bu filmde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DOLORES CLAIBORNE

 

 

 

 

 

Bourne Serisi, Nightcrawler ve Rogue One (Starwars) filmlerinden tanıdığımız başarılı yazar Tony Gilroy, Stephen King’in kitabını senaryoya dönüştürüyor, Ray ve Şeytanın Avukatı filmlerinden tanıdığımız Taylor Hackford yönetiyor Dolores Claiborne’u.

 

Bir kadının bakıcı olarak çalıştığı evin sahibesini öldürdüğü için tutuklandıktan sonra New York’taki gazeteci kızının kendisinin yanına dönmesini ve akabinde karanlık geçmişlerinin ve sırların yavaş yavaş ortaya çıkmasını izliyoruz filmde.

 

Bu filmi her ne açıdan ele alırsanız alın, gerçekten çok iyi bir film olduğu su götürmez bir gerçek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GREEN MILE

 

 

 

 

 

En İyi Stephen King Filmleri listemizin bitişinde çok bilinen çok sevilen filmlerden biri var yine. Stand By Me filminde de King ile çalışan yönetmen Frank Darabont’un tekrardan yönetmen koltuğunda oturduğu Yeşil Yol, iki kızın tecavüz ve cinayetinden dolayı idama mahkum edilen bir adamla Gardiyan Paul arasında yaşananları anlatıyor.

 

Adalet kavramının ne kadar karışık olabileceğini ve hayatın her an mucize ve süprizlere gebe olduğunu anlatan mükemmel bir drama Yeşil Yol.

 

 

Tom Hank’in gerçekten boş filmi yok galiba !

 

 

 

 

 

 

 

 

PEKİ STEPHEN KING ‘IN BEĞENMEDİĞİ UYARLAMALAR HANGİLERİ?

 

 

 

Stephen King ile yönetmen Stanley Kubirck arasındaki telefon görüşmesi :

 

 

 

Stanley Kubrick : Bütün o hayalet hikayelerini fazla iyimser bulmuyor musun ? Yani hayalet olduğunu kabul etmek, ölümden sonra da yaşam olduğunu ve bizim sadece ölmediğimizi ve bir şekilde “yolumuza” devam ettiğimizi kabul etmek olmuyor mu ?

 

Stephen King : Peki ya Cehennem, Bay Kubrick ?

 

Stanley Kubrick : ( Uzun bir sessizliğin ardından kesin,sert bir tonla ) Ben cehenneme inanmıyorum.

 

Stephen King : Peki tamam, inanmıyorsunuz. Ama bana kalırsa eğer hayaletler varsa, ” ışığa gelmeleri ” kadar kötü yola sapan, uğursuz varlıklar olmaları da olasıdır.

 

 

 

Stanley Kubrick adı BÜYÜK bir ipucu verdi, değil mi ?

 

 

 

 

 

Evet, Bütün Zamanların En İyi Gerilim Filmleri ‘nden biri kabul edilen, Jack Nicholson’un efsanevi oyunculuğu ve müthiş çekimleri ile akıllara kazanan The Shining yani Türkçe adıyla Cinnet ünlü yazarın En İyi Stephen King Filmleri listesinde değil.

 

 

Film için ” Shining çok büyük, çok güzel bir Cadillac gibi, ama içinde motoru yok.” şeklinde açıklama yapan Stephen King özellikle ana karakter Jack Torrance’ın bir hikaye örgüsünün olmamasını çok yadsımış.

 

Dr. Strange Love ve Paths Of Glory gibi kendisi için çok önemli filmlere imza atan Stanley Kubrick’i çok iyi işlere imza atmış olması sebebiyle takdir etse de çok aşırı içine kapanık, ayrıksı biri olduğunu ekliyor.

 

 

” Kendisiyle tanıştığınızda, konuştuğunuzda tamamiyle orada olmadığını, kendini size vermediğini anlıyorsunuz. Asıl kendi, içinde bir yerde yaşıyor. ”

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

 

Peki diğer içine sunmayan uyarlamalar hangileri ?

 

” Onlar olmadan da yapabilirim. ” dediği Children Of The Corn’un devam filmleri ve sadece ticari bir sömürü filmi olarak gördüğü Graveyard Shift.

 

 

 

 

 

Bu bilgilerle beraber IMDB puanına göre En İyi Stephen King Filmleri Listesi’ni de sizinle paylaşayım tam olsun !

 

 

 

 

 

 

SİZİN FAVORİLERİNİZ HANGİLERİ ?

 

 

 

Sinemaya uyarlanan Stephen King kitapları içerisinden yazarın sevdikleri ve sevmediklerini sıraladık. Sadece edebiyatta değil en iyi filmler ve en iyi korku filmleri listelerinde de adını sıkça duyduğumuz Stephen King, eserleri ile yıllar geçtikçe hayran kitlesini arttırıyor.

 

Adını anmadığımız O, Hayvan Mezarlığı, Medyum, Mahşer, Kara Kule gibi sinemaya ve televizyona uyarlanan Stephen King eserleri içerisinde sizin favorileriniz hangileri peki ?

 

 

Korku üstadına katılıyor musunuz yoksa ” Abi sen sadece yaz, sinema hakkında yorum yapma ” mı diyorsunuz ?

 

 

 

Düşüncelerinizi yorumlarda belirtin lütfen.

 

Bir sonraki yazıya kadar,

Kendinize İyi Bakın !

 

 

 

 

 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Shares

Comments ( 2 )

 • Perihan

  2017 yılında çıkan It filmi de en iyi stephen king filmlerinden biriydi bence. Güzel bir yazı olmuş…

 • Reyhan

  En iyi filmini bilmem ama Stephen King in en iyi kitabı kesinlikle Mahşer. Çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık

Yorum Ekle