En İyi Kadın Vs Erkek Dövüş Sahneleri : Top 5 |

En İyi Kadın Vs Erkek Dövüş Sahneleri : Top 5

En İyi Kadın Vs Erkek Dövüş Sahneleri : Top 5

Gerçekçi bir dövüş sahnesi çekmek gerçekten zor bir iş. Lisede arkadaşlar arasında  cep telefonumuzla çektiğimiz dövüş sahneleri gözümün önüne geliyor da…Karşındakinin canını olabildiği kadar yakmamaya çalışırken gerçekçi görünmek çok zor. Sahneyi dans eder gibi tasarlamak yerine debelenme, yorulma, bağırma, terleme ve yara izleri gibi bir çok küçük ayrıntıyı düşünmek zorundasınız.

 

 

 

Bugün bir çok büyük bütçeli aksiyon filminde bile oldukça yapmacık görünen dövüş sahneleri izliyoruz. Ben bu listemde en iyilerden birkaçına değinirken ve özellikle erkekle kadın arasında geçen dövüş sahnelerini seçtim çünkü bu sahnelerin iyisine çok nadir rastlıyoruz.

 

 

EN İYİ KADIN VS. ERKEK DÖVÜŞ SAHNELERİ

 

 

 

CHOCOLATE – Final Dövüş Sahnesi

 

en-sert-5-kadın-erkek-dovus-sahnesi-chocolate
Küçük bir kızdan büyük, kemik kıran dövüş sahneleri izlemek pek keyifli !

 

 

 

Bu filmin yönetmeni olan Prachya Pinkaew aynı zamanda Ong-Bak ve Protector filmlerinin de yönetmeni. Yani son iki filmle ilgili bilgi sahibiyseniz bu filmdeki dövüş sahneleri ne derece kaliteli bir fikir yürütebilirsiniz.

 

Hastalık derecesinde içe dönük olan asosyal baş karakterimiz Zen’in doğaüstü sayılabilecek bir yeteneği var : Sadece izleyerek kas hareketlerini tekrar edebiliyor yani izlediği dövüş hareketlerini aynen tekrar edebiliyor.

 

 

Annesinin tedavisi için gereken parayı yakuzaların ağzını burnunu kıra kıra topladığı filmde özellikle final dövüş sahnesi oldukça gergin ve sert.

 

Binanın üzerinde balkondan balkona demirden demire atlayarak dövüştükleri bu sahnede biz ha düştüler düşecekler diye telaş ederken  Zin bütün öfkesiyle diz dirsek kullanarak rakiplerinin anatomisini yeniden düzenliyor.

 

Muay Thai sevenler bu filme bir şans versinler derim.

 

 

 

 

 

 

 

HAYWIRE – Otel Odası Dövüş Sahnesi

 

 

 

en-sert-5-kadın-erkek-dovus-sahnesi-haywire
Özellikle açılıştaki ve otel odasındaki dövüş sahneleri çok iyi

 

 

 

Yönetmen Steven Soderbergh bir gün televizyon izlerken MMA dövüşlerine denk geliyor ve Gina Carano’yu görüyor.

 

 

Carano’nun dövüşünü bir süre izledikten sonra diyor ki ” Ya bu kadın hem güzel hem çok iyi dövüşüyor…bu kadının bir filmi çekilmeli ! ”

 

 

Bir erkek beynine ait bilmeniz gereken hemen her şeyi özetleyen bu cümleden de anlayabileceğiniz gibi yönetmen tam anlamıyla bir yıldızlar karması olan oyuncu kadrosunu topluyor ve filmi çekiyor.

 

Kabul etmek lazım, film çok başarılı değil. Senaryosu zaten klişenin önde gideni, bir de üstüne garip müzik tercihleri ve boş karakterleri de ekleyince biraz hayal kırıklığı oluyor.

 

 

Ama dövüş sahnelerinin hakkını vermek lazım !

 

Açılıştaki Channing Tatum ile olan dövüş sahnesi de çok iyi ancak benim favorim otel odasındaki kavga.

Baş karakterimiz Mallory iş arkadaşı Paul ile gizli görevdeyken gizlice gelen bir mesaj bütün dengeleri alt üst ediyor ve çiftimiz otel odalarına döndüklerinde işler çirkinleşiyor.

 

Yakışıklı ve jilet gibi bir adam, şık ve güzel bir kadın, müthiş bir otel ve romantik bir akşam yemeği…Bu gece alevlenir(!) diye düşünüyorsunuz ister istemez.

Aslında bir anlamda öyle de oluyor…yani bakış açınıza göre.

 

 

 

 

 

 

 

THE GATE – Büyük Patron Dövüş Sahnesi

 

 

 

en-sert-5-kadın-erkek-dovus-sahnesi-the-gate
10 dakikalık bir dövüş sahnesi !

 

 

Bu 10 dakikalık kısa filmde, ünlü dublör ve yeni yeni oyuncu olan  Amy Johnston bir çete tarafından rehin alınan kız kardeşini kurtarmaya çalışıyor.

 

İki Raid ( Baskın ) filminin de müthiş final dövüş sahnelerinde yer alan Cecep Arif Rahman bu kısa filmde çete liderini oynuyor.

 

İkisi arasındaki dar odada geçen dövüş sahnesi benim favorim (04:55 ‘te başlıyor )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RAID 2 – Metro Dövüş Sahnesi

 

 

 

en-sert-5-kadın-erkek-dovus-sahnesi-raid-baskın-2
Endonezya’nın aksiyon sinemasına hediyesi

 

 

 

 

Aksiyon sinemasının en iyileri arasında adını çoktan yazdırmış bir seri Raid ( Baskın ).

 

Endonezya ve Malezya’nın dövüş sanatı olan Silat’ı bütün dünyaya duyuran, dövüş sahnelerinde kamera kullanımının ne kadar önemli olduğunu gösteren 2 efsane film çekildi bu seri altında. Adını hem en iyi aksiyon filmleri listelerine hem de en iyi dövüş sahneleri listelerine defalarca yazdırdı.

 

 

Benim bu listede yermek istediğim sahne güneş gözlüğü gözünden çıkmayan, iki elinden çekiç düşmeyen hanım hanımcık kızımızın metro dövüş sahnesi.

 

Yalnız dövüş feci kanlı. Yani hem sahnenin gösterimi parça parça hem de kızın karşısındaki adamlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ATOMIC BLONDE – Apartman Dövüş Sahnesi

 

 

en-sert-5-kadın-erkek-dovus-sahnesi-atomic-blonde
Charlize Theron’un dövüş sahnelerindeki başarısı bu filmin en büyük artısı

 

 

 

Her ne kadar kendisi çizgi roman uyarlaması olsa da bir çok aksiyon sever için Atomic Blonde, John Wick’in kız kardeşiydi.

 

Aynı yönetmen, aynı çekimler, aynı stil…

 

 

Charlize Theron’un fiziksel olarak da ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu kanıtlayan bu casusluk filmi, özellikle tek planda geçen apartman dövüş sahnesiyle takdire şayan. Hatta mükemmel. Hatta bilmiyorum yani adını siz koyun ama izleyin !

 

Oldboy ve Daredevil’den sonra bir tane daha efsanevi tek plan dövüş sahnemiz oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evet 5 sahnemizin beşini de sıraladık.

 

Umarım listeyi beğenmişsinizdir, eğer bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir sahne varsa yorumlarda belirtin lütfen.

 

 

 

Hazır hızınızı almışken En iyi ” Silah Olarak Gündelik Aletlerin Kullanıldığı ” Dövüş Sahneleri  listeme de göz atabilirsiniz.

 

 

 

Eğer iyi vakit geçirdiyseniz Beğen & Paylaş tuşlarını es geçmeyerek moral vermenizi rica ederim 🙂

 

 

Kendinize İyi Bakın !

 

 

 

 

 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares

Yorum Ekle