Cthulhu'nun Çağrısı Özet & Yorum |

Cthulhu’nun Çağrısı Özet & Yorum

Cthulhu’nun Çağrısı Özet & Yorum

Merhabalar. Lovecraft ‘ın ünlü eseri olan Cthulhu’nun Çağrısı hikayesini merak edenler için bir yazı hazırladım. Cthulhu’nun Çağrısı Özet dosyasını açarak / indirerek hikayeye dair fikir edinebilirsiniz. Akabinde ise kitapla ilgili düşüncelerimi paylaştım. Umarım sorularınıza kısmen de olsa cevap veren bir paylaşım olmuştur.

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

H.P.LOVECRAFT’IN KİTAPLARI, FİLMLERİ VE HAYATINA DAİR HER ŞEY !

 

8 yaşına geldiğinde ilk olarak kimya, ardından da astronomi ile tanıştı ve çok ilgilendiği bu iki dal eserlerine büyük oranda ilham kaynağı oldu.

 

Ünlü yazara ait Türkçe yayınlanmış en kapsamlı dosyayı buradan okuyabilirsiniz !

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

 

CTHULHU’NUN ÇAĞRISI ÖZET

 

 

Kitabın özetini aşağıdaki dosyadan okuyabilirsiniz :

 

Cthulhu’nun Çağrısı Özet PDF_son

 

 

Eve, Cthulhu’nun Çağrısı Özet dosyasını her ne kadar sizinle paylaşmış olsam da kesinlik hikayenin aslını okumanızı tavsiye ederim. Lovecraft gerçekten bütün hikayeleri ile okunmayı hak eden bir yazar

 

 

 

CTHULHU’NUN ÇAĞRISI KİTAP YORUMU

 

 

H.P. Lovecraft’ın ismini ilk kez çok severek okuduğum Hellboy çizgi romanları ile ilgili internette okuduğum yazılarda görmüştüm. ” Lovecraftian Atmosfer ” içerdiği söyleniyordu bu hikayelerin. Ardından bir gün bir video oyunu çıktı karşıma : Cthulhu’nun Çağrısı.

 

Birden bu ismi daha önceden de bir kaç kez duymuş olduğumu fark ettim. Sahiden kim bu Cthulhu ? Kendisi ile ilgili çizimleri görünce sorum değişti doğal olarak :

 

” Ne bu ? ”

 

 

 

BİLİNMEYENİN KORKUSU

 

 

Bu merakım beni Lovecraft edebiyatının içine sürükledi ve ilk olarak Cthulhu’nun ilk olarak anlatıldığı, kitaba da adını veren, Cthulhu’nun Çağrısı hikayesini okumaya karar verdim.

 

 

Cthulhu’nun Çağrısı kitabı içerisinde 7 tane birbirinde bağımsız kısa öykü barındırıyor. Dediğim gibi bu öykülerden biri de kitapla aynı ismi taşıyor.

 

 

Kitaptaki öyküler şöyle :

 

 • Randolph Carter’ın İfadesi
 • Yabancı
 • Erich Zann’ın Müziği
 • Herbert West – Diriltici
 • Duvarlardaki Fareler
 • Pickman’In Modeli
 • Cthulhu’nun Çağrısı

 

 

Bunlar içerisinde özellikle Diriltici ve Cthulhu’nun Çağrısı popüler kültüre yansıyacak kadar ünlü olmaları sebebiyle diğer hikayelerden ayrılıyor.

 

 

Üniversiteden yeni mezun olmuş bir gencin ölüm kavramını hastalıklı bir şekilde sorguladığı Diriltici ( Re-Animator ) hikayesi filme uyarlanmış ve bu filme 2 devam filmi çekilmişti. Devam filmleri kıyıda köşede kalsa da ilk film en sevilen korku filmlerinden biri kabul edilmekte.

 

 

Ölümden sonra yaşam olmadığına inanan ve ölümü gerçekleşen insanları hayata geri döndürüp ne tecrübe ettiklerini öğrenmeye çalışan Herbert West ; devasa bir soru işareti altında ezilen insanoğlunun merakını gidereceğim derken hem kendisini hem de okuyucuları kapkaranlık bir hikayenin içine sokuyor.

 

 

Bu film kesinlikle midesi sağlam olanlar için.

 

 

 

CTHULHU’NUN ÇAĞRISI

 

 

Bu hikayede insanoğlunun Dünya’ya ayak basışından çok uzun yıllar önce yeryüzüne hükmeden Yüce Eskiler’den bahsediliyor. Uzaydan dünyamıza gelen bu Tanrılardan biri de Cthulhu isimli devasa yaratık.

 

 

Öyküde yüzyıllardır derin bir uykuda olan Cthulhu’ya tapan tarikatla ilgili soruşturma anlatılıyor. Tarikat üyeleri Cthulhu uyandığında büyük yıkımdan kurtulacaklarına onun buyruğunda yeryüzüne hükmedeceklerine inanıyorlar.

 

Çünkü insanlara rüyaları aracılığı ile etkileyen Cthulhu bunun mesajını net bir şekilde veriyor ve ona tapınanlar Yüce Eski’yi memnun etmek için ellerini hiçbir şeyden sakınmıyorlar !

 

 

Cthulhu’nın Çağrısı hikayesi filmlerden video oyunlarına , şarkılardan çizgi romanlara kadar bir çok esere esin kaynağı oldu.

 

 

 

Kitapta bu iki öykü dışında Erich Zann’ın Müziği ve Duvarlardaki Fareler hikayeleri çok beğendim.

 

 

Lovecraft’ın değişik bir anlatım tarzı var. Karakter betimlemelerinde az, mekan veya rüya betimlemelerinde çok detay veriyor. Eğer hikaye bizzat onun etrafında dönmüyorsa ( Diriltici’de olduğu gibi ) sizi kendisine bağlayan, akılda kalıcı bir karakter bulmak da zor bu öykülerde.

 

 

Ancak yazar, vazgeçilmezlerimizden olan tapınma ve ruh sağlığı gibi çok önemli iki konuyu çok güzel eğip büküyor. Dolayısıyla hikayenin içine girmekte zorlanmıyorsunuz. Lovecraft da sizi korkutma zorlanmıyor 🙂

 

 

 

KESİNLİKLE OKUMAYA DEĞER

 

 

Eğer başından sonuna tek bir olay anlatan, karakter açısından zengin, ters köşe makinesi biri gerilim hikayesi arıyorsanız bu kitap yanlış bir tercih olur.

 

Ancak akıl hastaları, uzaylılar, lanetler, büyüler ve psikopat tarikatlar sizin korku zevkinize uyuyorsa bu kitabı kesinlikle okumalısınız.

 

 

İthaki Yayınları tarafından Karanlık Kitaplık başlığı altında yayımlanan Cthulhu’nun Çağrısı H.P. Lovecraft kitaplarına başlamak için çok iyi bir seçim. Ayrıca H.P. Lovecraft ile ilgili daha çok bilgi edinmek isteyenler için efsane boyutta bir dosya hazırladım, buradan okuyabilirsiniz.

 

Bendeki tek ukde kitabın kapağıdır. Kötü değil ama çok çok daha iyi olabilirdi.

 

 

Kitap karton kapak, 151 sayfa ve 22 TL.

 

 

Cthulhu’nun Çağrısı Özet derken kitabın kendi derken geldik bir yazının daha sonuna !  Eğer siz de Lovecraft edebiyatına giriş yapmak istiyorsanız bu kitapla gönül rahatlığıyla başlayabilirsiniz. Aşağıya kolaylık olsun diye Kitapyurdu ve Babil linklerini bırakıyorum :

 

Cthulhu’nun Çağrısı Kitapyurdu Linki

 

Cthulhu’nun Çağrısı Babil.com Linki

 

 

 

Bir sonraki yazıya kadar,

 

Kendinize İyi Bakın !

 

 

 

 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares

Yorum Ekle