Film Önerileri - 2018 Kasım: AKSİYON/ GERİLİM/ BİLİMKURGU ! |

Film Önerileri – 2018 Kasım: AKSİYON/ GERİLİM/ BİLİMKURGU !

Film Önerileri – 2018 Kasım: AKSİYON/ GERİLİM/ BİLİMKURGU !

Hazır yağmur sokakları ıslatıyorken, battaniyenin altına girip film arayanlar için 2. Film Önerileri Listemi hazırlayayım dedi.

 

 

Lafı uzatmıyorum, kumandaya basıyorum :

 

 

 

 

 

 

MAGIC

 

 

 

 

Ünlü yönetmen, yapımcı,oyuncu olan Richard Attenboroug’un yönetmenliğini üstlendiği bu psikolojik gerilim filminin her saniyesini severek izlemiştim, o yüzden film önerileri listeme bu filmle başlamak istedim.

 

 

Anthony Hopkins’in başrolde olduğu film, sıfırdan başlayıp bir yıldıza dönüşecek bir vantrologun hayatını anlatacakmış gibi görünüyor başlarda ama hikaye ana karakterin bozuk psikolojisi yüzünden sağlam bir gerilime dönüşüyor yavaş yavaş.

 

 

Vantrolog Corky kişilik bölünmesinden muzdarip de kuklası karakterlerinden birini mi yansıtıyor yoksa doğaüstü olaylar mı söz konusu ?

 

 

Filmde bir an geliyor, yanlış bir şey yapmaz inşallah diye düşünüyorsunuz…

 

 

Yapıyor.

 

 

 

 

MAGIC IMDB

 

 

MAGIC Rottentomatoes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TİKSİNTİ

 

 

 

 

 

 

Eğer hayatımda izlediğim en iyi psikolojik-gerilim filmi değilse (emin olamıyorum)  kesinlikle ilk üçe girer.

 

 

 

Roman Polanski gerçekten şanını hak eden bir yönetmen.

 

Tecavüz maduru bir kızın hikayesini anlatırken hem gereksiz acıtasyondan uzak, müthiş bir doğallıkla hem de bir saniye bile sıkmadan anlatıyor.

 

 

 

 

Akıllardan çıkmayacak kabus sahneleri ? Tamam.

 

Kalite kokan ani korku sahneleri (jump scare) ? Tamam.

 

10 Numara oyunculuk ? Tastamam !

 

 

 

Tiksinti IMDB

 

 

Tiksinti Rottentomatoes

 

 

 

 

 

 

 

 

THE THIRTEENTH FLOOR

 

 

 

 

 

 

Eğer Matrix ve Inception bir üçlemenin ilk iki filmi olacaksa, The Thirteenth Floor rahatlıkla serinin üçüncü filmi olabilir.

 

Kalite anlamında diğer ikisine denk değil elbette ama benim çok beğendiğim bir ” Bu hayat aslında düşündüğün hayat değil.” filmi.

 

 

 

Sanal gerçeklikle oluşturulmuş bir evrenin içine katil kim gerilimi de ekleyen film hiç sıkmadan süprizleriyle olsun oyunculuklarıyla olsun gayet keyifli vakit geçirtiyor.

 

 

Benim çok beğendiğim bir film olmuştu ama sevmeyen sayısı da az değil. (listedeki diğer filmlere nazaran) Eğer izlemeyi düşünüyorsanız biraz araştırma yapıp kendi zevkinize uyacak mı karar vermenizi öneririm 🙂

 

 

Thirteenth Floor IMDB

 

 

The Thirteenth Floor Rottentomatoes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUICIDE SQUAD HELL TO PAY

 

 

 

 

 

Suicide Squad’ın sinema filmini beğenmeyenlerdenim. Ne karakterlerin hakkını verdiler ne hikayenin.

 

Ama kötüler takımını konu alan Batman Assault On Arkham ve Hell To Pay’in çizgi romana yakışan filmler olduğunu söyleyebilirim.

 

 

 

Grindhouse filmlerine saygı duruşunda bulunan Suicide Squad Hell To Pay daha açılış sahnesinden bizi nasıl film izleyeceğimize dair ufak bir fikir veriyor :

 

 

 

Kan deseniz Niagara Şelalesi gibi… Cinsellik deseniz hormonlar fokurduyor.

 

Boş kovanların yağmur gibi yağdığı, karakterlerin birbirine zerre kadar güvenmediği, sürükleyici bir animasyon bu.

 

 

 

Ancak bu filmin hikayesini daha iyi anlamak için bir diğer fevkalade animasyon olan Flashpoint Paradox’u izlemenizi tavsiye ederim.

 

 

 

Suicide Squad sevenler hiç kaçırmasınlar.

 

 

 

Suicide Squad Hell To Pay IMDB

 

 

Suicide Squad Hell To Pay Rottentomatoes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FOLLOWING

 

 

 

 

 

Memento, Insomnia, Kara Şövalye Üçlemesi, Inception, Interstellar ve Dunkirk ( ne yazık ki !) filmlerinin yönetmeni olan Christopher Nolan’ın ilk uzun metraj filmi harika bir kara-film. Zaten film önerileri listesi hazırlayıp Christopher Nolan filmine yer vermemek mümkün mü !

 

 

 

İlham almak ve malzeme toplamak için tanımadığı insanları takip eden genç bir yazarın bu alışkanlığının kurbanı olmasını anlatıyor film.

 

 

 

Christopher Nolan’ın  Memento – Inception arası filmerini izledikten sonra bu filmini izlemiştim. Şunu rahatlıkla diyebilirim ki adam kalitesini daha ilk filminden belli etmiş.

 

 

Following IMDB

 

 

Following Rottentomatoes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIND RIVER

 

 

 

 

 

Wind River’ın ne fragmanı ne de posteri benim için yeni bir şey sunmuyordu açıkçası. Hikayesi de benzer şekilde daha önceden bir çok defa sinemaya uyarlanmış olan  ” katil kim ?” hikayesiydi.

 

 

 

Filmi izleyince ön yargılı olduğum için kendime 2. kolayı içmeme cezası verdim.

 

Wind River’ı muadillerinden ayıran benim gözümde özel bir yere koyan yanı ise hikayesindeki özel doku oldu. Ne peki bu özel doku ?

 

 

Film, bir bölgenin ikliminin o bölgede yaşayan insanların karakterini nasıl etkilediğini anlatıyor aslında. Bu mesajı da bütün kadronun mükemmel oyunculukları, enfes çekimleri ve gayet güzel çekilmiş bir çatışma sahnesi ile beraber yavaş yavaş veriyor bize.

 

 

 

Hiç sıkmıyor, bittiğinde boğazda bir yumru bırakıyor.

 

 

 

Wind River IMDB

 

 

Wind River Rottentomatoes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HELL OR HIGH WATER

 

 

 

 

 

İki Scario filminin yazarı olan ve listenin bir önceki filmi Wind River’ın hem yazar hem yönetmeni olan Taylor Sheridan, kalitesini bu filmde de senarist olarak konuşturuyor.

 

 

Bu filmde arka arkaya banka soygunları yapan iki kardeşle peşlerine düşen dedektif arasındaki kedi fare kovalamacasını izliyoruz.

 

Ama filmde hiç bir şey göründüğü gibi değil… Kardeşler bankaları para için soymuyorlar mesela.

 

 

Denklemin her iki tarafındaki karakterlerin bütün davranışları kendilerince geçerli bir sebep içeriyor bu da hikayenin mantık hatalarından ve zorlama gerilimlerden sıyrılmasını sağlıyor.

 

 

Müzikler genelde country havasında, aksiyon sahneleri az ama öz, oyunculardaki kalite paçalardan akıyor.

 

 

 

Hell Or High Water IMDB

 

 

Hell Or High Water Rottentomatoes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POLICE STORY 3 – SUPERCOP

 

 

 

 

 

Benim gibi bir aksiyon sineması manyağı film önerileri listesi hazırlar da Jackie Chan’e yer vermez mi ?

 

 

 

Jackie Chan’ın belki de en meşhur en şaşalı serisi olan Police Story filmleri içerisinde genel öne çıkan (tabi ki haklı sebeplerle ) ilk film oluyor.

 

Finaldeki alış veriş sahnesini izleyen unutabilir mi ?

 

 

 

Ama ben öneri olarak hem aksiyon hem de komedinin daha da arttığı 3. filmi yani Supercop’u listeye eklemek istedim. Micheal Yeo’nun da ekibe katılmasıyla aksiyon ikiye katlanıyor.

 

 

Yalnız kurt olarak çalışmaya alışmış dedektifimizin kendisine denk yetenekte, asker bir kadınla işbirliği yapmaya çalışması hem iki ana karakteri izlemesini keyifli kılıyor hem de sürükleyiciliği arttırıyor.

 

 

Bu filmden sonra sadece Micheal Yeo’nun başrolde olduğu Supercop 2 çekildi ama şahsen ilk filmi tercih ederim.

 

 

Kafa dağıtmak için komedi – aksiyon arıyorsanız hiç düşünmeyin.

 

 

 

 

Police Story 3 – Supercop IMDB

 

 

Police Story 3 – Supercop Rottentomatoes

 

 

 

 

 

 

 

THE FOUNDER

 

 

 

Bu filmin baş rolünde Micheal Keaton değil de başka biri oynasaydı bu filmi bu kadar sever miydim bilmiyorum.

 

 

Founder filmi Mc Donalds’ı bulan değil ama sonradan CEO’su olan Ray Kroc’un hayatını anlatıyor. Klasik başarı öykülerinden biri olan film ana karakteri sadece olumlu yönleriyle ele almıyor, gözü dönmüş bir kapitalistin neler yapabileceğini de çok güzel gösteriyor.

 

 

Bu filme gerçekten hayranım ve Mc Donalds umrunuzda olmasa bile hem dünyadaki yeme alışkanlığının nasıl değiştiğini hem de inatçı bir adamın nelere kadir olabileceğini görmeniz açısından izlemenizi tavsiye ederim.

 

 

 

Founder IMDB

 

 

Founder Rottentomatoes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PREDESTINATION

 

 

 

 

Spierig Kardeşlerin yazıp yönettiği Predestination bir önceki film önerileri listemde bahsettiğim Coherence gibi düşük bütçeli ama senaryosuyla beyninizi tam kapasite kullanmanızı gerektirecek bilimkurgu filmlerinden biri.

 

 

Ethan Hawke’ın çok başarılı bir şekilde hayat verdiği Ajan Barkeed’in bir katili durdurmak için zaman yolcuğu yaptığı film özellikle bol süpriz içeren senaryosu ve dinlemekten bıkmadığım final müziği ile benim çok beğendiğim bir bilimkurgu, kesinlikle tavsiye ederim.

 

 

 

 

Predestination IMDB

 

 

Predestination Rottentomatoes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

THE BIG SLEEP

 

 

 

 

Bu filmi her izleyişimde sonlara doğru arka arkaya süpriz yemekten kafam güzel oluyor.

 

 

 

Aynı isimli kitaptan uyarlanan Big Sleep tam bir kara film başyapıtı. Eğer Rabbim dövüş filmleri için Jackie Chan ve Bruce Lee’yi görevlendirdiyse kara filmler (film noir) için belli ki Humphrey Bogart’ı atamış.

 

 

Ünlü oyuncu özel dedektik Philip Marlowe rolünde hem zekasını hem çenesini eş zamanlı konuşturuyor. Filmde kumar borcu sebebiyle şantaj yapılan genç bir kızın zengin babası tarafından tutulan dedektifimiz kızı düştüğü bataklıktan kurtarmaya çalışıyor.

 

 

Bütün bu uğraşı sırasında tehdit, cinayet, kavga, tehlike arz eden aşk, gizem, daha çok gizem (!) gibi kara filmlerin vazgeçilmez öğeleri ile suç bataklığında dibe çekiliyor.

 

 

 

Pür dikkat izlemenizi tavsiye ederim…

 

 

 

 

 

 

The Big Sleep IMDB

 

 

The Big Sleep Rottentomatoes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NIGHTCRAWLER

 

 

 

 

 

Günümüzdeki habercilik anlayışını ve haberler hazırlanırken nelere dikkat edildiğini çok güzel inceleyen Nightcrawler, gözünü hırs bürümüş bir adamın başarı için ne kadar ilerilere gidebileceğini gösteren muazzam bir suç gerilimi.

 

 

 

Jake Gyllenhaal’ın insanı doğrudan filme kilitleyen performansı ve çok iyi yazılmış senaryosu sayesinde filmi izlerken hiç sıkılmıyorsunuz.

 

 

 

 

Finaldeki lokanta sahnesi ve akabindeki kısa ama müthiş araba takip sahnesi de işin kaymağı diyebiliriz.

 

 

 

 

Nightcrawler IMDB

 

 

Nightcrawler Rottentomatoes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LOOPER

 

 

 

 

 

Lise öğrencileri arasında geçen müthiş neo-noir filmi Brick ile takip listeme aldığım bir yönetmendi Rian Johnson. O filmdeki başrol oyuncusu Joseph Gordon-Levitt ile beraber hayata geçirdiği diğer filmi Looper da gerçekten iyi bir bilimkurgu filmi.

 

 

 

Zamanda yolculuk öğesini kullanan bir film olan Looper, filmdeki tetikçilere verilen isim. Gelecekte bulunan suç örgütleri birilerini ortadan kaldırmak istediklerinde o kişiyi geçmişe gönderiyorlar ve Looper’lar doğru zamanda doğru yerde bulunarak gerekeni yapıyorlar.

 

 

 

Baş karakterimiz de Joe da bu Looper’lardan biri ve hayatından memnun.

 

 

Taki öldürmesi için gelecekten kendisi gönderilene kadar…

 

 

 

 

LOOPER IMDB

 

 

LOOPER Rottentomatoes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

THE DAY EARTH STOOD STILL

 

 

 

 

Yeniden çevrimindeki Keanu Reeves sizi yanıltmasın, kaliteli görsel efektleri gözünüzü boyamasın.

 

 

1951 yapımı bu bilimkurgu klasiği yeniden çevriminden en az 100 kat daha iyi ! Bilimkurgu film önerileri içerisinde yer vermek istediğim müthiş bir film bu.

 

 

Bir çeşit yıldızlararası polis olan Klaatu ve görkemli robotu Gort  uzay gemileriyle Amerika’ya iniş yaparlar. Klaatu dünyadaki canlıların kendisine silah doğrultarak gösterdiği hoşgörü karşısında sadece kibarca bir mesajı olduğunu ve bütün ülke liderlerinin bir araya gelmesi gerektiğini söyler.

 

 

Bütün ülkeler ? Bir araya gelecek ? Liderler ağırbaşlı ve olgun davranacak ?

 

 

Klaatu insanoğlunun genel olarak şiddet ve nefretten beslendiğini görünce dikkatleri üstüne çekmek için ipleri eline alıyor.

 

 

Ama ne alma…

 

 

 

Bu arada finaldeki mesajı…ültimatom diye ona derim !

 

 

 

 

The Day Earth Stood StIll IMDB

 

 

The Day Earth Stood StIll Rottentomatoes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REC

 

 

 

 

 

3 adet devam filmine ve 1 tane de Hollywood yapımı yeniden çevrime (Karantina) ilham veren İspanya yapımı bu korku filmi, el kamerasıyla çekilen filmleri sevenler için en lezzetli yerinden löp et !

 

 

Bir itfaiye istasyonuna haber için gelen gazeteci ve kameramanın peşine takıldığımız filmde bütün gece virüs yüzünden kuduran insanları izliyoruz. Alan dar zaten, her geçen dakika psikopata bağlayan yaratık sayısı artıyor, kim ısırıldı kim ısırılmadı belli değil ; bunların hepsi artık klişe oldu biliyorum.

 

 

Ama film size bir saniye bile nefes aldırmıyor.

 

 

Bu tür filmleri sevenlere gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

 

 

 

 

REC IMDB

 

 

REC Rottentomatoes

 

 

 

 

 

 

 

 

Evet, Zifiri Sanat’tan Kasım ayı film önerileri bunlar, umarım içlerinden izlemediğiniz ve beğeneceğiniz filmler çıkar.

 

Eğer izlerseniz düşüncelerinizi paylaşın lütfen.

 

 

Ekim Ayı Film Önerileri Listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Bir sonraki yazıya kadar,

Kendinize İyi Bakın !

 

 

 

 

 

 

 

 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares

Comments ( 2 )

 • M. Ali

  The Day The Earth Stood Still afişiyle özellikle çok ilgimi çeken bir film. Bir süredir listemdeydi, en kısa sürede izleyeceğim.

  • Zifiri

   Eski bilimkurgu ve canavar filmlerinin afişleri beni her daim mıktanıs gibi çeker 🙂

   İzledikten sonra düşüncelerinizi de beklerim.

Yorum Ekle