Us (Biz) Filmi İnceleme & Yorumlar - Konsept Güzel De... |

Us (Biz) Filmi İnceleme & Yorumlar – Konsept Güzel De…

Us (Biz) Filmi İnceleme & Yorumlar – Konsept Güzel De…

Jordan Peelei Get Out filmi ile hem eleştirel hem de ticari büyük başarıya imza attıktan sonra yine çok iyi eleştiriler alan Us filmi ile geri döndü. Get Out‘u beğenmiş ama abartıldığı kadar iyi olmadığını düşünüyordum. Keşke biri bana ” Sen bir de Us‘ı izle ! ” deseymiş.

 

 

 

 

Us filmi, yıllar önce yaşadığı travmatik bir olay sonucunda zor bir çocukluk geçiren Adelaide’nin ve ailesinin başından geçenleri anlatıyor. Aslında film bu aileyi basamak olarak kullanıyor diyebiliriz. Filmdeki gerilimin kaynağı daha ilk sahnede ana karakteri sarıp sarmalıyor, ardından aileye yansıyor ve daha sonra bütün insanları etkileyen bir yapıya bürünüyor.

Hayır ortada bir salgın falan yok.

 

 

Adelaide ve ailesinin tatilleri kendilerine tıpatıp benzeyen başka bir ailenin evlerini basıp kendilerini alıkoymasıyla alt üst oluyor.

İşte filmin her anlamda kilit noktası burası :

Düşünsenize size, eşinize ve çocuklarınıza birebir benzeyen ama şeytani versiyonlarınız gibi görünen bir aile var karşınızda !

 

 

Bu çok büyük bir gizem, dolayısıyla izleyicideki şaşkınlık ve bu noktadan sonra olacaklarla ilgili merak had safhada.

Filmin merkezindeki ailenin başına gelenlerden sonra bu garip durumun sadece onlarla alakalı olmadığını öğreniyor ve işin global boyutuna tanık oluyoruz.

 

 

US (BİZ) FİLMİ

EN BÜYÜK CANAVAR İNSANOĞLUNUN KENDİ

DİYEN BİR FİLM

 

 

 

 

 

Filmin heyecanın kaçırmamak için daha fazla detay vermeyeyim ancak filmle ilgili asıl şikayetim tam da bu noktada yattığından bir iki kelam daha etmek istiyorum :

 

Eğer siz, neredeyse bütün dünya düzenini değiştirecek ve beyin yakacak bir komployu anlatacaksanız bunu ufacık bir diyalogla geçiştirmemeniz gerekir. Bütün olayı nedenleri ve sonuçları ile (ki özellikle nedenleri kısımında birden fazla cevapsız soru var) anlatırken senaryoda buna yeteri kadar yer ayırmalı,  gerçekten inandırıcı olmanız gerekir. Aksi takdirde o saniyeye kadar yarattığınız bütün gerilim balon gibi patlar.

 

Filmin sonu süpriz mi ? Süpriz.

Ama süpriz bir son bence bir filmi kurtarmaya yetmez. Çünkü kapanış jeneriğini görüp de filmi genel olarak irdelemeye başladığınızda bir şeylerin eksik kaldığını hissediyorsunuz. En azından bende öyle oldu.

 

 

Filmdeki oyunculukların çok başarılı olduğunu söylemem gerek, bu konuda kimsenin hakkını yiyemem. Özellikle başroldeki Lupito Nyong’o müthiş oynuyor. Sadece ailenin babası olan Winston’ı hiç sevmedim. Oyunculuk kötü olduğundan değil, bu kadar silik, çaresiz ve korkak bir baba olduğu için 🙂

 

 

Us filmi başından sonuna kendini merakla izletmeyi başarıyor…

 

 

Us filmi, merak ve gerilim duygusunu sürekli yüksek tutmayı başarsa da senaryosundaki bir çok cevapsız soruyu sizin cevaplandırmanızı talep eden bir film.

” Ya evet işte insanoğlu böyle b.ktan bir mahluk, doğrudur bu yaşananlar. ” diyenlerdenseniz filmi çok beğenmeniz muhtemel.

Ama ben senaryonun ,kurgu olarak çok başarılı olsa da, yetersiz kaldığını düşünüyorum.

 

Us filmi ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar, sizin de yorumlarınızı beklerim.

 

 

Bir Sonraki Yazıya Kadar,

Kendinize İyi Bakın !

 

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorum Ekle