Hayalinizdeki Mükemmel Resmi Yapmanızı Sağlayacak Suluboya Teknikleri |

Hayalinizdeki Mükemmel Resmi Yapmanızı Sağlayacak Suluboya Teknikleri

Hayalinizdeki Mükemmel Resmi Yapmanızı Sağlayacak Suluboya Teknikleri

Merhabalar. Bu yazıda her biri farklı yöntemle uygulanan dolayısıyla kağıt üzerinde kendine has bir görüntü oluşturan Suluboya Teknikleri ile ilgili detayları anlatacağım elimden geldiğince.

 

  

 

 

 BU YAZIYI SULUBOYA TEKNİKLERİ PDF İSMİ İLE AŞAĞIDAN İNDİREBİLİRSİNİZ !

Suluboya Teknikleri PDF – 20 Özel Çalışma – Zifiri Sanat

 

 

 

 

 

 

Bütün teknikleri 3 ayrı grupta toplamaya karar verdim : İlki Farklı Sularda başlığı altında olacak ve içerisinde farklı malzemeler içeren su örneklerini kullanacağız. Boyayı kağıda geçirirken kullandığımız farklı malzemeleri anlattığım ikinci bölüm  Farklı Malzemeler olacak. Son olarak da boyayı fırça ile kağıda aktarırken yaptığımız kuru-ıslak kombinasyonlarını Farklı Ortamlar bölümünde göreceğiz.

 

 

 

 

 

Suluboya Teknikleri Bölüm 1

FARKLI SULARDA

 

 

 

 

İlk bölümde suyun içine 3 farklı malzeme ekleyerek boyayı kağıt üzerinde nasıl etkilediğini göreceğiz. Tekniklerin etkilerini daha rahat anlayabilmek için önceden sade bir su ile resim kağıdınızı ıslatıp üzerine başka bir fırça ucu ile kağıda boya sürün ve boyanın dağılımını izleyin.

Şimdi ilk olarak :

 

 

 

 1. 1) Suya Tuz Atma

Resimde kullanacağımız suyun içine bir tutam tuz attıktan sonra iyice karıştırıyoruz. Resim kağıdının üzerine tuzlu suyu fırça ile sürün ve ardından yine başka bir fırça ile kağıdın üzerine boya damlatın.

Boya, tuzlu suda sade suya oranla daha az yayılır ve genelde merkezde olur. Su ise dalga şeklinde dağılır.

Normal su ve tuzlu su karşılaştırmalarını aşağıdaki resimlerden daha net anlayabilirsiniz :

 

                     

Soldaki sade su sağdaki ise tuzlu su ile yapılan suluboya çalışmaları.

 

 

 

 

 

 

2) SUYA ÇAMAŞIR SUYU DAMLATMA

 

Benzer bir işlemi çamaşır suyu ile yapabilirsiniz. Çamaşır suyunu ufak bir tüple birkaç damla olarak sade suya karıştırın ve benzer şekilde resim kağıdınıza fırça ile sürün.

Kağıda boya sürdüğünüzde boyanın tuzlu sudakine oranla daha yoğun olarak ve iğne iğne dağıldığını görebilirsiniz. Müthiş bir görüntü :

 

 

 

 

3) SUYA SABUN EKLEME – BALONCUK TEKNİĞİ

 

Eğer arka planınızda baloncuk olsun istiyorsanız müthiş bir yöntem bu. Geniş bir kaseye veya ufak bir tabağa su ekledikten sonra istediğiniz boya ile suya renk verin ve ardından boyalı suya sıvı sabun (veya şampuan ! ) ekleyin. Daha sonra bir pipet yardımıyla suyun içine üfleyerek boyayı köpürtün.

Daha sonra tek yapmanız gereken kağıdınızı köpüklerin üzerinden hafif bir rüzgar gibi geçirmek.

Sonuç böyle oluyor !

 

 

 

 

 

 

 

Suluboya Teknikleri Bölüm 2

FARKLI MALZEMELER

 

 

 

Suluboya Teknikleri söz konusu olduğunda farklı su örnekleri gibi farklı malzemeler kullanarak da bambaşka görseller oluşturabilirsiniz. Fırçalar zaten suluboya çalışmaları için demirbaşı olduğundan daha farklı örnekler vermek istedim.

Mesela :

 

1) STREÇ FİLM

 

Sofradan kalkan yemeklerin son kullanım tarihini kafadan 2 gün daha arttıran şeffaf dostumuz streç film suluboya çalışmaları söz konusu olduğunda da bir o kadar kullanışlı oluyor.

 

Kağıdınızın yüzeyini rahatça örtecek kadar streç filmi iyice düzleştirin ve renkleri fırçayla filmin üzerine sürün. Boyama işleminiz bittikten sonra kağıdınızı streç filmin üzerine koyun, yanlardan taşan tarafları kağıdın üzerine doğru katlayın ve kağıdı streç film ile beraber ters çevirin.

 

Şimdi geldik işin eğlenceli kısmına…Parmaklarınızı streç filmin üzerinde gezdirerek boyaları istediğiniz gibi karıştırın ve şekillendirin.

 

Kompozisyonunuz bittiğinde streç filmi kaldırın ve kağıtta bıraktığı rüyayı andıran deseni görün !

 

 

             

 

Bütün suluboya teknikleri içerisinde benim favorim bu…

 

 

2) SÜNGER

 

İsterseniz mutfakta kullanılan temizlik süngerini de kullanabilirsiniz ama benim favorim genellikle banyolarda kullanılan doğal süngerler.

 

Uygulama çok basit elbette, süngerinizi ıslattıktan sonra ister süngerin kendini boyaya batırarak veya fırça ile istediğiniz renkleri sürerek süngeri boyuyoruz. Daha sonra hafif dokunuşlarla kağıda renkleri aktarıyoruz.

Özellikle yaprakları gür olan ağaçları resmederken çok işinize yarayacak bir teknik bu. Umarım yararını görürsünüz.

 

 

 

 

 

 

3) PİPET

 

Pipet veya ince bir boru fark etmez ; kağıdın üzerine ıslaklık oranı yüksek fırça ile bir renk damlası bıraktıktan sonra pipet ile üfleyerek boyaya istediğiniz gibi yön verin.

Kontrolün birazı nefesinizde birazı kağıtta artık…

 

 

 

Aşağıdaki afişi gördüğüm ilk anda aklıma bu teknik gelmişti.

 

 

 

 

 

 

4) İĞNE / KAZIMA

 

Pipet örneğinde olduğu gibi burada da illa başlıktaki malzemeyi kullanacak değilsiniz, kağıdın üzerini kağıdı yırtmadan kazıyabileceğiniz herhangi sivri cisim de işinizi görecektir.

 

Kağıt üzerinde kazıyarak istediğiniz şekli çizdikten sonra boyama geçebilirsiniz. Ortaya çıkan sonuç güzel bir baskı izlenimi veriyor.

 

 

 

 

 

 

5) DİŞ FIRÇASI

 

Aslında normal boya fırçasını da kullanabilirsiniz ancak bu teknikte diş fırçası ile kesinlikle daha iyi sonuç alındığını düşünüyorum.

 

Fırçanın üzerine boya sürüldükten sonra parmak yardımı ile kılları gerip serbest bırakıyoruz ve renklerin kağıt üzerinde bıraktığı nokta cümbüşünü görebilirsiniz.

Gece gökyüzündeki yıldızları belirgin hale getirmek için kullanabilirsiniz…veya duvara sıçrayan kanı !

 

 

 

 

 

 

6) ALKOL

 

Mesela kolonya !

 

Boyama işlemini bittikten sonra kolonyayı ister damlatarak ister pipet yardımıyla çizim üzerinde gezdirerek renklerin belirli alanlarda açılmasını sağlayabilirsiniz.

Desen çalışmaları yaparken çok işinize yarayacak bir suluboya tekniği.

 

 

 

 

 

 

7) TUZ

 

Mutfaktan adeta sanat fışkırıyor değil mi ? 🙂

 

Boyayı ,ıslaklık oranı yüksek bir şekilde, kağıda sürdükten sonra kurumasını beklemeden üzerine tuz serpiştirin.

Tuz kuruduğu zaman benek benek çok güzel bir desen ortaya çıkıyor.

 

 

 

 

 

8) KAĞIT HAVLU

 

Kağıt havluyu hem renk eklemek hem de rengi silmek için kullanabilirsiniz.

 

Yani boyamayı yaptıktan sonra boya kurumadan buruşturduğunuz kağıt havlunun düz tarafıyla hafif vuruşlar yaparak boyayı istediğiniz gibi kaldırabilirsiniz. Özellikle bulutları bu şekilde boyamak yaygın bir uygulama.

Benzer yöntemi tam tersi sebeple yani belli bir zeminin üzerine başka bir renk eklemek için de kullanabilirsiniz elbette.

 

 

Bütün çizim tekniklerinde olduğu gibi kağut havlu / peçete suluboya teknikleri için de kullanışlı ve vazgeçilmez malzemelerden biri

 

  

 

9) MASKELEME SIVISI

 

Boyamak istemediğiniz alanları korumak için kullanabileceğiniz bir malzeme maskeleme sıvısı.

 

Bu sıvı fırçanızı boyama işlemi açısından kullanılamaz hale getireceği için gözden çıkardığınız bir fırça ile kullanmanızda fayda var.

 

Maskeleme sıvısı kuruduktan sonra kağıdın geri kalanında dileğiniz gibi boyama yapabilir, boya kuruduktan sonra parmağınızla maskeleme sıvısını çıkarabilirsiniz.

Yalnız boyadığınız yerlerin bozulmaması için parmağınızın terli olmamasına ve çıkarma işlemini yavaşça yaptığınızdan emin olun lütfen.

 

 

 

 

 

 

10) KALEM

 

Suluboya Teknikleri yazısında kalemin ne işi var diye düşünmeyin, çok işe yarayan bir teknik bu.

 

Örnek olarak beyaz kağıt – beyaz kalem örneğini alalım. Kalemle kağıdın üzerine çam ağacı çizdiniz diyelim, daha sonra kağıdı fırça yardımı ile siyaha boyayın ve arka planda yavaş yavaş ortaya çıkan çam ağacını görebilirsiniz.

Peki başka nerede kullanabilirsiniz bu tekniği ?

Deniz manzarası içeren resimlerinizde dalgaların köpüklerini ortaya çıkarmak için mükemmel bir yöntem diyebilirim.

 

 

      

 

 

 

 

 

Suluboya Teknikleri Bölüm 3

FARKLI ORTAMLAR

 

 

Suluboya Teknikleri ile ilgili son değinmek istediğim bölüm kağıt ve fırçanın ıslaklık durumlarına göre farklı kombinasyonlarda kullanılması.

 

Fırçanızdaki boyayı ne kadar kontrol etmek istediğinize bağlı olarak fırçadaki ve kağıttaki ıslaklık oranını siz belirlemelisiniz. Suluboya çalışmalarının en temelini oluşturan bu örneklerde başlıklar her şeyi anlattığı için sadece örnek resim paylaşıyorum :

 

 

Solda – ıslak zemin üzerine ıslak boya // Sağda – kuru zemin üzerine ıslak boya

Solda – kuru zemin üzerine kuru boya // Sağda – ıslak zemin üzerine kuru boya

 

 

 1. 1 ) ISLAK KAĞIT(veya boya) / ISLAK FIRÇA

 

 

2) KURU KAĞIT(VEYA BOYA) / ISLAK FIRÇA

 

 

3) KURU KAĞIT(VEYA BOYA) / KURU FIRÇA

 

 

4) ISLAK KAĞIT (VEYA BOYA) / KURU FIRÇA

 

 

 

Suluboya Teknikleri ‘ni anlatan bazı kaynaklarda   Flat Wash, Gradated Wash, Variegated Wash gibi teknikler de gösteriliyor.

Aşağıdaki çalışmalardan fikir edinebilirsiniz :

 

 

 

  

 

ARTIK FIRÇALARI TEMİZLEYEBİLİRİZ !

 

 

Evet böylelikle Zifiri Sanat Resim kategorisindeki bir yazının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarım suluboya teknikleri konusunda size katkısı olmuştur.

 

 

Eğer karakalem çalışmalarına da ilgi duyuyorsanız Karakalem Çalışması : İyi Bir Çizim İçin 5 Önemli Detay yazısına da göz atabilirsiniz. Suluboya malzemeleri satın almak istiyorsanız bu siteyi öneririm.

 

Eğer Suluboya Teknikleri ile ilgili bu yazıyı beğendiyseniz Beğen & Paylaş tuşlarını es geçmemenizi rica ederim.

 

 

Bir sonraki yazıya kadar,

Kendinize İyi Bakın !

 

 

 

 • 4
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Shares

Comment ( 1 )

Yorum Ekle