SCALPED - Türkçe Çizgi Roman İnceleme |

SCALPED – Türkçe Çizgi Roman İnceleme

scalped cizgi roman

SCALPED – Türkçe Çizgi Roman İnceleme

 HESAP VERME ZAMANI GELDİ BEYAZ AMERİKA

 

 

Dünya tarihi, fikir ayrılıklarından dolayı yaşanan ölümlerin hastalıklardan ve afetlerden daha çok can almasına sahne oldu her zaman. Türümüzün en büyük düşmanının yine kendimiz olduğunu gösteren nice örnekten biri de Amerikalılar ile Kızılderililler arasındaki savaştı.

 

İşte geçmişten günümüze uzanan bu kanlı çatışma,  Scalped’ın hikayesinin temelini oluşturuyor. Çizgi Düşler tarafından yayınlanan Jason Aaron’ın yazıp R.M. Guera’nın çizdiği seri, Dashiell Bad Horse’un doğduğu yere, yani Güney Dakota’daki  Çayır Gülü Kızılderili yerleşkesine dönmesiyle başlıyor.

 

Safkan Kızılderili olan, dövüş sanatlarında eğitim almış, küpeli, kel, sert bir tip Dashiell. Kuduz bir köpek gibi etrafındaki her serseriye sataşmaya başlayan ve ardında ayakkabı tabanı şeklinde kan izleri bırakan bu genç adam, yerleşkenin  “ Baba”sı tarafından yakalanıyor elbette.

 

Hikayenin diğer ana karakteri olan bu “Baba”, yani Red Crow, alkol tüketimi ve suç oranıyla ünlü, herkesin yaşamda patinaj çektiği Çayır Gülü’nün en büyük suç patronu. Ayrıca Dashiell Bad Horse ile tanışıklığı çok farklı bir yerden de geliyor ama  detayları hikayenin ilerleyen kısımlarında öğreniyoruz. Kızılderili haklarını savunan bir örgütün eski üyesi olan Red Crow, Bad Horse’a bir teklif sunuyor ve genç adamı kabile polisi olarak işe başlatıyor.

 

Bir mafya babasının sabıkalı bir adamı nasıl polis yaptığını soracak olursanız size kendi ağzından cevap vereyim :

“ Tek bilmen gereken şey, evlat, ben bu civarda…baba,oğul ve kutsal ruhun vücut bulmuş haliyim.

 

 

 

KIZILDERİLİ KATLİAMI NELERİ GÖTÜRDÜ ?

 

 

 

scalped cizgi roman

İlk sayının sonunda Dashiell’in sakladığı büyük sırrı öğreniyoruz ve hikayenin gidişatı sert bir dönüş alıyor.

 

Polislerin, FBI detektiflerinin, suç örgütlerinin, radikal kızılderili aktivistlerin, silahların, alkolün ve uyuşturucunun harmanlandığı bu karanlık  öyküyü iyi yapan noktalardan biri de hiçbir karakterin saf iyi veya kötü olmaması.

Hikayenin ana kötüsü olan Red Crow’u ele alalım… Herkes onu yüz karası bir psikopat olarak görse de aslında o, halkının hakları için savaşıyor ve motivasyonunu  şöyle açıklıyor :

 

“ O frengli s*k Kolomb’un gelişinden beri beyaz halk, kıyılarımıza yığılıp istedikleri her şeyi izinsiz aldılar. Biz Lakotlar’dan  Kara Tepeleri, Kutsal Kapa Saha’yı ve orada gömülü bir milyar dolar değerindeki altını aldılar.

Bizon sürülerini ve onların gezdiği çayırları aldılar. Bir zamanlar büyük olan bir ulusun gururunu ve itibarını alıp yerine sefalet verdiler. Ama hepsi bitiyor. Yüzlerce yıl boyunca soyulduktan, rezil edildikten ve sığırlar gibi katledildikten sonra bu iyiliklerin karşılığını verme zamanı geldi de geçiyor.

Artık tazminatımızı alacağız Beyaz Amerika…ve hakkımız olanı aldığımız zaman tüm o vurduğum, bıçakladığım, kafa derisini yüzdüğüm, astığım ve gömdüğüm kişiler boşa ölmüş olmayacaklar.  Uzun zamandır ilk kez düşlerim yeniden pişmanlıklarımdan fazla. “

 

 

 

PEKİ YA SENARYO ?

 

 

 

Gergin yayından fırlamış ok hızıyla başlayan hikayeyi karakterlerin hayatlarını ileri geri sararak  bırakın bir sayıyı, bir sayfada bile hız kesmeden anlatıyor Jason Aaron.

İlk birkaç sayıda herkesin olabildiğine kötü, umursamaz, arsız ve tavırlı olması başta size yavan gelebilir ama sabredin. İyi bir suç hikayesinde olması gerektiği gibi gizemini uzun süre koruyan hikaye, katman katman açılıyor ; siz duvara yaklaştıkça pürüzsüz zannettiğiniz boyanın dallanıp budaklanan çatlaklarını daha iyi görmeye başlıyorsunuz.

 

Scalped’da kendinize örnek alabileceğiniz bir tane kişi yok. Kahramanların olmadığı bir hikaye bu ama hiçbir karakterin düşüncesi ve yaptıkları boşa değil. Sadece hikaye ilerlesin diye yapmıyorlar yaptıklarını, o hayatı yaşayan birinin davranacağı şekilde davranıyorlar ve bu, sizi karakterlere daha da bağlıyor.

 

scalped cizgi roman
Scalped +18 çizgi romanlardan biri.

Hikaye ile ilgili olumsuz bulduğum bir nokta, az önce bahsettiğim zamanda ileri geri atlama tekniğinin çok sık kullanılıyor olması. 5 yıl önce, 5 yıl sonra ile kalmıyor atlamalar ; 32 yıl öncesi, 10 yıl sonrası, 15 dakika önce, 25 dakika sonra, 4 gün önce vs. vs.

 

Olayların akış hızına fazlasıyla katkısı olsa da bu teknik bir süre sonra sıradanlaşıyor ve yazarın kolaya kaçtığı hissiyatını uyandırıyor okuyucuda.

 

Yeri gelmişken diyaloglar ve çeviri ile ilgili de şunu belirtmek isterim, hikayenin sertliği konuşmalara da yansıyor haliyle.

 

En ağır küfürleri, cümleler arası bağlaç niyetine kullanan karakterilerin cirit attığı senaryoyu çevirirken Çizgi Düşler de konuyu üstün körü geçmemiş, küfürleri aynı sertlikte çevirmiş.

 

Yalnız küfürler açık açık değil, aralara “*” sembolu konularak yazılmış ki bence her konuyu , her şiddet eylemini açık açık gösteren bir çizgi romanda böyle bir sansür olması yavan duruyor. Yine de okuma zevkini tamamen baltalayan bir detay değil.

 

 

 

 

SCALPED , R.M. GUERA’NIN ELLERİNE EMANET

 

 

Scalped, iyi bir çizgi romanda olması gereken en önemli niteliklerden birine sahip : Hikayesinin atmosferini destekleyen ve hikayeyle bir bütün oluşturan kaliteli bir görsellik.

 

R.M. Guera’nın çizimleri ne Alex Ross kadar detaylı ne de Mike Mignola kadar minimalist. İkisinin arasında bir yerde bulunan çizimler hem görselliğe gerçekçi bir hava katıyor hem de özellikle karakter çizimlerinde, bolca gölgeye yer bırakarak hikayenin kara-film havasının içimize işlemesini sağlıyor.

 

Renklendirmeler yapılırken ise genellikle soluk tonlar tercih edilmiş. Normal renklendirme yapıldıktan sonra filtreden geçirilmiş gibi görünen paneller, sahneye göre melankoliyi veya gerginliği çok iyi yansıtıyor.

 

 

 

POLİSİYE SEVENLER KAÇIRMASIN

 

 

Toplamda 60 fasikülden oluşan hikaye, bittikten bir süre sonra 10 cilt halinde yayınlanmıştı. Çizgi Düşler şu anda serinin 10 cildini de yayınlamış durumda. Scalped çizgi roman dünyasında suç türüne ait en iyiler listlerinde daima ilk beşte yer bulan bir eser ve bu eseri yayınlayan Çizgi Düşler’e teşekkürü borç bilir, size keyifli okumalar dilerim.

 

Batan güneşin kızıllığı eşliğinde tehlikeli kırsallarda gezinmeye bir an önce başlamalısınız.

 

 

Diğer çizgi roman önerilerime buradan bakabilirsiniz.

 

 

Bir sonraki yazıya kadar,

Kendinize İyi Bakın !

 

 

 

 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Shares

Comment ( 1 )

Yorum Ekle