Escape Room - Kaçış Odası Film İnceleme & Yorumlar |

Escape Room – Kaçış Odası Film İnceleme & Yorumlar

Escape Room – Kaçış Odası Film İnceleme & Yorumlar

Escape Room filmi için rahatlıkla 1997 yapımı Küp ve Testere filmlerinin bir karşımı diyebiliriz. Bu benzetme filmin konsepti için geçerli, yani tuzaklarla dolu odalar ve kapana sıkışıp kalma hissi var filmde. Zaten afişten ve filmin adından da belli.

Dolayısıyla izleyicinin aklına iki önemli soru geliyor : Bu ölümcül kaçış oyununu kim, neden oynuyor? Artık klişeleşmeye başlayan bu türdeki bir film bu iki soruya verdiği cevapla kendini kalabalıktan sıyırabilir film.

Peki sıyırıyor mu?

 

 

 

GEL, GEL GÜZELİM // GEL HİÇ ACIMAYACAK

 

 

Tahmin edersiniz ki, tuzaklar acıtıyor. Yüksek bir meblayı cebe indirme hayaliyle bir araya gelen 6 yabancı, hem fiziksel hem psikolojik açıdan yıpratıcı, ölümcül kelimesinin hakkını noter tasdikli veren tuzaklarla dolu odalardan sağ çıkmaya çalışıyorlar.

 

Her odada karakterlerin geçmişleri ile ilgili detaylar olduğunu da öğreniyoruz. Elbette aklımıza olayın arkasında bütün kurbanları tanıyan bir manyağın olduğu düşüncesi geliyor ama öyle değil.

Film bu anlamda sizi şaşırtıyor. Yani kısmen…

 

Süpriz bozmamak için detaya girmeyeceğim ancak şöyle anlatayım, bütün olayın arka planındaki gerekçe başka filmlerde de defalarca kullanıldı. Yani o konuda da çok bir yaratıcılık yok açıkçası.

 

 

 

FİLM UÇUYOR

 

Film, gerçekten, size hiç nefes aldırmıyor. Tuzaklar, bu tür filmlerdeki muadillere göre çok daha büyük çaplı ve gelişmiş. Filmin bu konuda bütçeyi tamamen zorladığı belli. Her odada karakterlerin nasıl kurtulacağına dair endişeniz filmin başından sonuna kadar devam ediyor.

Her ne kadar soğuktan kıvrandıkları bölümde senaryo biraz saçmalasa da diğer tuzaklarda gerilim seviyesi çok yukarıda seyrediyor. Özellikle zehrin etkisiyle kurbanların zihinlerinin allak bullak olduğu tuzağı çok beğendim. Gerçekten izleyicide de algı karmaşası yaşatıyor.

 

 

ESCAPE ROOM 2 NE ZAMAN GELECEK ?

 

9 milyon dolarlık bütçesine karşılık dünya genelinde 120 milyon dolar hasılat yapan film için elbette yapımcılar devam filmine yeşil ışık yaktılar. Escape Room 2’nin 17 Nisan 2020’de vizyona girmesi planlanıyor ve ikinci filmi de yine ilk filmi yöneten Adam Robitel yönetecek.

 

Özetleyecek olursam, karakterlerin işlenişi ve orijinallik anlamında vasat kalsa da yüksek temposu, düşmeyen gerilimi ve yaşaması değil ama izlemesi keyifli tuzaklarıyla Escape Room gerilim filmi arayanları, çok bir beklentiye girmezler ise, tatmin edebilecek bir yapım.

 

Tek cümlede özetleyeyim : Sinemada gidilmez ama evde izlenir.

 

Siz filmle ilgili ne düşünüyorsunuz ? 2. film için meraklı mısınız ?

Lütfen düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın 🙂

 

Bir sonraki yazıya kadar,

Kendinize İyi Bakın !

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorum Ekle