En İyi "Silah Olarak Gündelik Aletlerin Kullanıldığı" Dövüş Sahneleri |

En İyi “Silah Olarak Gündelik Aletlerin Kullanıldığı” Dövüş Sahneleri

En İyi “Silah Olarak Gündelik Aletlerin Kullanıldığı” Dövüş Sahneleri

Dövüş sanatları, aynı diğer sanat türlerinde olduğu gibi birçok kültürü, ideolojiyi ve her şeyden önce yine insanı anlatan zengin bir dünya. Bu yazıda bu zengin dünyanın aksiyon sinemasına ,yani en iyi dövüş sahnelerine , nasıl ilham kaynağı olduğunu göreceğiz.

 

 

Diğer sanatlarda olduğu gibi bu sanatı icra etmek için beyni ve uzuvları kullanmak yeterli oluyor aslında ama işin içine biraz çeşitlilik ve renk (büyük ihtimalle kırmızı ve mor !) katmak için kullanılan  envai çeşit silahları da göz ardı etmemek lazım : Katana, sai, bo ,nunchaku, tonfa ve daha birçok silah…Hepsi farklı bir amaca hizmet ediyor, hepsinin farklı bir kökeni var.

 

 

 

Örneğin Bo (yani bildiğimiz ince uzun sopa), önceden omuz veya boyun üzerine konularak su ve eşya taşımak için kullanılan bir aletken işçilerin zamanla kendilerini koruma gereği duymasıyla silah olarak kullanılmaya başlanmış.

 

Nunchaku, çiftçilerin buğday ve pirinç hasadında kullandığı birbirine at saçı ile bağlanmış farklı boydaki iki sopadan oluşan bir alet iken dönemin Çin İmparatoru Jiu Hong Jun tarafından silah olarak Moğollara karşı kullanılmış.

 

Her biri ayrı bir hikayeye ve kullanım şekline sahip bu silahlar, gündelik yaşantımızın içinden çıkıp gelişseler de artık gündelik hayatımızın birer parçası değiller. Hiç birimiz tartıştığımız dolmuş şoförünün bize ninja yıldızı fırlatmasını beklemiyoruz. Karşılaştığımızı silahlar olsa olsa odun olur, levye olur, anahtarlık, bardak vs.

 

Bu durumun sinemada da bir yansıması var elbette ki filmlerde bu konu bir ileri noktaya taşınmış durumda.

 

 

İster unutulmaz uzakdoğu filmleri içinden olsun ister Hollywood’un en iyi aksiyon filmleri içinden, silah olarak kullanılabileceği akla gelmeyen, birbirinden faklı gündelik aletlerin rakibi indirmek için kullanıldığı yüksek oranda yaratıcılık, yetenek ve eğlence içeren özel dövüş sahneleri var. İzlerken dikkatimi çeken ve hemen hafızama kazınan bu sahneleri sizinle paylaşmak istedim.

 

Karşınızda,

 

 

En İyi

Gündelik Aletlerin Silah Olarak Kullanıldığı 

Dövüş sahneleri

 

 

 

Not : Listeyi oluştururken takım çantası içinde bulunan çekiç, tornavida vb. araç gereçlerin kullanıldığı sahneleri dahil etmedim. Çünkü artık birer iş aletinden çok silah olarak kullanılıyorlar.

 

Hazırsanız dalıyorum :

 

 

 

 1. 1 ) POLICE STORY 4 : FIRST STRIKE

Dövüşçü : Jackie Chan 

 1. Silah : A Tipi Merdiven

En iyi dövüş filmlerinin üstadı Jackie Chan’in uzakdoğuda Drunken Master’la beraber en önemli işi olan Police Story serisinin bu dördüncü filminde bir sürü harika dövüş sahnesi var.

 

Ama hiç biri bundan daha iyi değil.

 

Dedektif Chan Ka Kui, inatla kavga etmek istemediğini sadece konuşmaya geldiğini söylemesine rağmen kızla konuşmasına izin vermeyen mafya bozuntularına başka dilden konuşuyor.

Masa, sandalye, sopa derken eline A tipi açılıp kapanabilen bir merdiven geçiriyor ve hayatınızda görebileceğiniz en akrobatik, en yaratıcı, en iyi dövüş sahnelerinden birine imza atıyor.

 

Dövüşün sonundaki hareketi ise sadece Jackie Chan filmlerinde görebileceğiniz türden bir sempatiklik.

 

 

 

 

 

 

2) BOURNE IDENTITY / SUPREMACY / ULTIMATUM

 

 

Dövüşçü : Matt Damon

Silah: Kalem, Dergi, Ciltli Kitap

 

 

 

Siz seçin.

 

Unutulmaz aksiyon filmleri içinde kendisine her zaman yer bulacak olan Bourne serisinin ilk üç filmindeki üç dövüş sahnesinden istediğinizi seçin ve Çin dövüş filmlerinden çok çok farklı, estetik bir yaklaşımdan çok iki sokak köpeğinin birbirine dalmasını andıran dövüş sahneleri izleyeceğinizi biliyorsunuz artık.

 

Matt Damon’un dövüş teknikleri dersi verdiği sahnelerde benim favorim Ultimatum’daki ciltli kitabı kullandığı dövüş sahnesi. Ancak ikinci filmdeki dergiyi kıvırma fikri de çok iyiydi.

 

 

Ama hepsinden de iyisi  Matrix sonrası ucuz bilgisayar efektlerine ve abartıya boğulmuş aksiyon sinemasını kendine getiren bu seriydi.

 

Aksiyon sevmeyenler için bile birebir…

 

 

 

 

 

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

en-iyi-kadın-erkek-dovus-sahneleri-kapak2

 

YAZIYI OKU

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

3) A COMPANY MAN

 

 

Dövüşçü : Ji-seob So

Silah : Takvim

 

 

Ana karakterimiz Ji Hiyeong-do büyük kurumsal bir firmada çalışan bir adam. Bütün çalışanları kiralık katil olan firmasından ayrılmak istediğinde hemen her şirkette olduğu gibi yöneticileri bu duruma sıcak bakmıyorlar ve işler baya bir sarpa sarıyor.

 

İş yaşantısına ve cilalı, büyük kurumsal firmaların iç yüzüne dair eleştirel bir hikayeye sahip olan filmin finalindeki dövüş sahnesi de aynı film gibi kaliteli. Dünyanın en iyi dövüş sahnesi değil tabi ama iyi bir sahne bence.

 

Silah olarak eline takvim alan Ji bütün hırsını iş arkadaşından çıkarıyor ;

”  O dosyayı kıvırıp senin.” dercesine.

 

 

Doğrudan 2:55 dk. ya gidebilirsiniz :

 

 

 

 

4) TRANSPORTER

 

 

Dövüşçü : Jason Statham

Silah: Makine Yağı + Bisiklet Pedalı

 

 

Bir kişinin birden çok kişiyle karşılaştığı dövüş sahnelerinin en saçma tarafı kalabalık tarafın karşıdaki adama sırayla dalıyor olması. Bir kişi öne atılıyor diğerleri arkada heykel gibi duruyor. En güzel uzakdoğu filmlerinde de bu böyle, bizim çektiğimiz filmlerde de, Hollywood’un en iyi dövüş filmleri dediği filmlerde de…

 

Herkes bilet kuyruğundaymış gibi sırası gelince dalıyor yalnız adama.

 

Benzer duruma, Jason Statham’ı aksiyon yıldızı ilan eden serinin ilk filminde de rastlıyoruz ancak bu sahneyi özel kılan bir detay var:

Ana karakterimiz Frank, etrafını çevreleyen güruhu kuru kuru yumruklayamayacağını anlayınca sıradışı bir yola başvuruyor ve kendisine en yakın varildeki yağı üzerine boşaltıyor.

 

Yakalanma ihtimalini sıfırladı mı ? Gelelim saldırı kısmına :

 

Kendine en yakın bisikletin pedallarını kırıp ayağına geçiriyor. Sonrasında kırdıklarını ise buyurun aşağıdan izleyelim :

 

 

 

 

 

 

5) JOHN WICK 2

 

 

Dövüşçü : Keanu Reeves

Silah: Kurşun Kalem

 

 

İlk John Wick filminin fragmanı çıktığında Youtube’daki  yorumları okuyordum :

” Boş bir filme benziyor.”

” Keanu Reeves ne zaman toparlayacak ? ”

” Ne yani sırf köpek öldü diye mi bunca tehlikeye atlıyor ?” vs.

 

 

Sonuç ?

 

%86 Rottentomatoes notu, 2 devam filmi , bilgisayar oyunu ek paketi ( Payday 2), dizisi ,çizgi romanı…

John Wick filmleri şu an bütün zamanların en iyi aksiyon filmleri arasında gösteriliyor.

 

 

ilk filmde Viggo Tarasov Bay Wick’in bir adamı kalemle öldürdüğüne şahit olduğunu anlatmıştı bize.

” S.tiğimin kalemiyle !” diyerek altını da çizmişti.

 

Serinin ikinci filminde iki tetikçi (aynı diğer meslektaşları gibi) John Wick’in başına konulan ödüle talip oluyorlar.

Baba Yaga da bu iki zavallının büyük  hata yaptıklarını kelimenin tam anlamıyla altını çizerek anlatıyor. Midesi hassas olanlar izlemek istemeyebilirler (dakika 1:10)  :

 

 

 

 

Evet böylelikle, uzakdoğu dövüş sanatları içinde farklı bir yere sahip olan, gündelik aletlerin yakın dövüş silahları olarak kullanıldığı 5 unutulmaz dövüş sahnesini gördük.

 

 

Sizin de aklınıza gelen böyle farklı tarzı olan dövüş sahneleri varsa yorumlarda belirtin lütfen 🙂

 

 

Aksiyona doymadım, başka liste yok mu diyenler ise En İyi ” Artistlik Yapana Haddini Bildirme ” Sahnelerini okuyabilirler.

 

Kendinize iyi bakın !

 

 

 

 

 

 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Yorum Ekle