Drakula ( Kazıklı Voyvoda ) Kimdir : Rumenlerin Atatürk'ü Mü ? |

Drakula ( Kazıklı Voyvoda ) Kimdir : Rumenlerin Atatürk’ü Mü ?

Drakula ( Kazıklı Voyvoda ) Kimdir : Rumenlerin Atatürk’ü Mü ?

Geçenlerde aylar öncesinde aldığım ama bir türlü okumaya vakit bulamadığım Atlas Dergisi ‘nin Nisan sayısını okuyabildim sonunda. Dergiyi alma sebebim Dracula ile ilgili özel dosyasıydı ve okuduğum yazıdaki bir detayı sizinle de paylaşmak istedim.

 

Kendi düşüncelerimi de ekleyerek tabi ki…

 

Drakula Kalesine 80 Milyon Dolar paha biçilmişti.

 

 

Eflak prensi III. Vlad Drakula yani nam-ı diğer Kazıklı Voyvoda’nın geçmişi ile ilgili bilgiler iyi kötü bilindiği veya bu bilgilere kolaylıkla ulaşılabileceği için bu kendisinin hayat hikayesi kısmını geçiyorum.

 

 

Atlas Dergi’sinin Nisan sayısında Transilvanya halkının III. Vlad ile ilgili düşüncelerine, konuyla ilgili mimari yapılara, bu efsanenin getirdiği turistik imkanlara ve daha bir çok konuya değiniliyor.

 

Elbette Drakula ‘nın Osmanlı ile olan  ilişkisi ve yaptığı işkenceler de es geçilmiyor.

 

 

Alper Günay’ın yazısında tarihin gördüğü en gaddar adamlardan birinin zaman içerisinde kanlı eylemlerinin unutulup nasıl bir halk kahramanına dönüştüğünden  bahsediliyor.

 

 

Benim de dikkatimi çeken nokta bu oldu açıkçası…

 

 

 

 

DRAKULA YOK EDİLEMEZ BİR SEMBOL ARTIK

 

 

 

 

Radu Florescu ve Raymond McNally isimli iki tarihçinin yazdığı Drakula biyografisinde, yıllar geçtikçe Kazıklı Voyvoda’nın halkın gözünde kanlı eylemlerinin unutulduğu, yanlışlarının bir çok açıdan haklı çıkarıldığı  ve geriye bir halk kahramanı kaldığından bahsediyormuş.

 

 

 

Alper Günay konuyla ilgili sokağın nabzını tutarken 36 yaşındaki taksi şoförü Alex Chirila’ya denk geliyor. Rumen vatandaşının düşünceleri gayet net :

 

 

” Vlad Tepeş olmasa Romanya ve belki de bütün Avrupa Osmanlıların eline geçmiş olacaktı, o büyük bir liderdi. “

 

 

Türk gazetecinin kendisine Drakula ‘nın yaptığı işkenceleri ve kazığa geçirttiği insanları hatırlatması üzerine ise gelen cevap şu şekilde :

 

” Doğru ama bu yaptıkları için gerekçeleri vardı. Hem ölü sayısı bahsettikleri gibi binlerce değil çok daha az. “

 

 

 

 

Yazının bu bölümünü okur okumaz aklıma uzun yıllar Almanya’da yaşamış olan kayınpederimle ettiğimiz bir sohbet sırasında bana söyledikleri geldi :

 

” Ya Barlasçım, biz çok gördük en başta ‘ Bu Hitler bizi dünyaya rezil etti, lanet olsun ona.’ deyip 3-4 bira içtikten sonra birden ayağa kalkıp bağırarak böyle nazi selamı veren ‘ Hail Hitler ! ‘ diye bağıran Almanları. ”

 

 

Peki bu söylemler ne anlama geliyor ? Birinin Hitler’i veya Kazıklı Voyvoda’yı asıl savunma nedeni ne olabilir ?

 

 

Bana göre tek sebebi var : Aidiyet duygusu hayatta kalma iç güdüsünün bir uzantısı.

 

 

 

KATİL Mİ KAHRAMAN MI ?

 

 

Vahşi doğada hayvanların yaşadıkları bölgede daha rahat avlanmalarından tutun futbol maçlarında kendi evinde oynayan takımların avantajlı kabul edilmesine kadar geniiiş bir yelpaze aidiyet duygusunun getirdiği avantajlar.

 

 

Kendine ait bir bölgeye sahip olma, orayı çok iyi tanıma hem o bölgedeki hakimiyetinizi güçlendirir, hakimiyet duygusu beraberinde moral de verdiği için psikolojik olarak da avantajlı olursunuz. Bunlar da sonuç olarak hayatta kalma ihtimalinizi arttırır.

 

 

Yani kısaca (ve benim görüşüme göre) bir vatana, millete ait olma duygusu aidiyet duygusu üzerinden hayatta kalma iç güdüsüne bağlanan bir duygu.

 

 

 

Dolayısıyla toplu katliamcı olsanız da, işkenceci bir psikopat olsanız da eğer bir topluluğa kendilerine ait bir toprak parçası bıraktıysanız zamanla bütün bu kötü yönler törpülenebiliyor.

 

 

 

Drakula ‘nın ölümünün 500. yıldönümündeki anma töreninde 1976’nın ” Drakula Yılı ” seçilmesi, Çavuşesku’nun Drakula adına hatıra pulu bastırması ve kendisinin acımasız bir despottan ülkenin kurtarıcısı bir halk kahramanına dönüşmesini başka bir sebebe bağlayabilir miyiz ?

 

 

Konuyla ilgi siz ne düşünüyorsunuz ?

 

Rumenlerin veya başkalarının böyle düşünmesi normal mi, böyle düşünmelerinin sebebi sizce ne olabilir ?

 

 

Yorumlarda düşünceleriniz eksik etmeyin lütfen.

 

 

 

Bir sonraki yazıya kadar,

 

Kendinize İyi Bakın !

 

 

 

 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Shares

Yorum Ekle