Bağımsız Çizgi Roman Önerileri - Sürüden Ayrı Bir Liste ! |

Bağımsız Çizgi Roman Önerileri – Sürüden Ayrı Bir Liste !

Bağımsız Çizgi Roman Önerileri – Sürüden Ayrı Bir Liste !

Herkese merhaba. İnternette çok sayıda okumanız gereken çizgi roman listeleri, özellikle en iyi marvel çizgi romanları (veya DC ) tarzı listeler bulunuyor. Bu alanlarda okunması gerekenler de iyi kötü bilindiğinden ben de bağımsız çizgi roman önerileri ile ilgili bir liste hazırlamak istedim. Ama bu listede de ilk akla belli başlı çizgi romanlar vardır : V For Vendetta, Güngezgini, Scalped gibi…

 

Bu sebeple kendi bağımsız çizgi roman önerileri listemi hazırlarken olabildiği kadar bilinen örneklerden uzak kalmaya çalıştım. Tamamen türkçe çizgi roman önerileri olan bir liste bu.  Eğer İngilizce çizgi roman önerileri isteyenler varsa yorumlarda belirtsinler lütfen, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım 🙂

 

 

ZİFİRİ SANAT BAĞIMSIZ ÇİZGİ ROMAN ÖNERİLERİ

 

 

 

SUALTI KAYNAKÇISI

 

 

Üstünde adını gördüğünüz bütün çizgi romanlara gönül rahatlığıyla başlayabileceğiniz bir isim Jeff Lemire.

Lost Dogs, Essex County, Trillium, Green Arrow, Sweeth Tooth, Old Man Logan, Descender, After Death, Royal City ve Gideon Falls. İster büyük markalarda süper kahraman çizgi romanı olsun, ister bağımsız çizgi roman…Adamda boş yok.

 

 

Önerdiğim bu çizgi romanı ise benim favorim.

Baba olmasına çok kısa bir süre kalan sualtı kaynakçısı Jack bir gün çalışırken doğaüstü bir tecrübe yaşar. Gerçekle rüya aleminin birbirine girdiği, rahatlıkla Alacakaranlık Kuşağı’nda görebileceğiniz türden olaylar silsilesi de başlamış olur.

Jack bir yandan karnı burnunda eşi ile sorunlar yaşamaya başlarken bir yandan da kendi babası ile geçmişini sorgulamaya başlar.

 

Sualtı kaynakçısı gizem ve duygu dolu mükemmel bir çizgi roman. Çizerlik görevini de üstlenen Lemire çizgi romanı siyah beyaz resmederek çok doğru bir karar almış bence.

 

Kesinlikle okumalısınız.

 

 

 

 

 

 

 

Y: THE LAST MAN

 

 

Benim listemdeki tek istisna bu çizgi roman. Ne anlamda ? Y Son Erkek , bağımsız olsun olmasın bütün en iyi çizgi romanlar listelerinde görebileceğiniz bir eser.

 

Brian K. Vaughan, gezegendeki bütün Y kromozomu taşına canlıları öldüren virüsün insanoğluna neler yapabileceğini harika bir şekilde anlatıyor. İşin güzel tarafı bütün bu hikayeyi hayatta kalan son erkek olan Yorick ve maymunu gözünden anlatması.

 

” Erkeksiz bir dünya neye benzerdi ? ” sorusu etrafında şekillenen hikaye siyasetten, sanata, aile yaşamından, cinselliğe kadar bütün alanlarda güzel tespitler / iğnelemeler yapıyor.

 

Çizgi Düşler bütün seriyi Türkçe olarak bastı. Kendilerine teşekkürü borç bilir, hemen her okuyucuya hitap edecek bu çizgi romanı bağımsız çizgi roman önerileri listemde 2. sıraya koyarım 🙂

 

Çizgi romanın dizisinin de geleceğini belirtmiş olayım…

 

 

 

 

 

 

MAYMUNLAR GEZEGENİ

 

 

Orijinal eserinin ilk defa doğru çevirisi ile dilimize kavuşan bu bilimkurgu klasiği müthiş bir çizgi romanla raflara geldi.

 

Sinemaya uyarlanan son Maymunlar Cehennemi üçlemesi ile ilk çevirilen 1968 yapımı film arasındaki zamanda geçen hikaye, daha ilk sayfasından tempolu bir şekilde başlıyor ve hiç hız kesmiyor.

 

Hem bildiğimiz karakterlere gönderme yaparken hem de müthiş yeni karakterler sunan Maymunlar Gezegeni her iki ırkın da görüşlerini çok başarılı bir şekilde aktarıyor ve çoğu zaman kim haklı kim değil karışıyor.

 

 

 

Şu ana kadar 2 cildi Türkçe’ye çevirilen bu seriyi her bilimkurgu sever mutlaka okumalı. Bağımsız çizgi roman önerileri listemde bulunan 3 favori çizgi romandan birisi. ( İlki Sualtı Kaynakçısı idi, 3.ye de birazdan geleceğiz ! )

 

Yazılar İngilizce ama çizgi roman Türkçe’ye çevrildi merak etmeyin 🙂

 

 

 

 

 

MUHAMMED ALİ

 

 

Sunucu : “Birleşmiş Devletler son 50 yılda  çok değişti ama Afro – Amerikalıların veya azınlıkların konumu halen tam olarak çözülmemiş büyük bir sorun. İnsanların zihniyetlerini  duruşun ve özverin ile değiştirdin. Acaba gerçekten bir şeyler değişti mi ? ”

Muhammed Ali : ” Bir gün Bundini bir fıkra anlatmıştı,  hep sorunun derinliklerinde asıl yatanın bu olduğunu düşündüm.
Uzaya gitmek isteyen Afro-Amerikaliya ne denir biliyor musun ? ”

Sunucu : ” Hayır. ..”

 

Muhammed Ali : ” Astronot denir adi ırkçı seni ! ” .

 

Sybille Titeux tarafından yazılıp Amazing  Ameziane tarafından çizilen bu cizgi roman efsane boksorun doğumundan, hayatinin son dakikalara kadar geçen süreci bütün iniş ve cikislariyla anlatıyor.

Boksla tanışması,  hızla yükselmesi, kendine özgü geliştirdiği dövüş stili, alışılmışın dışındaki antrenmanları, siyah-beyaz ayrımı,  İslamiyete geçişi,  Malcom X, Martin Luther King ve daha nice detay ve önemli kişilerin bulunduğu hikaye sizi bir an bile sıkmıyor.

 

Ali’nin hem sporcu hem siyasi hem de dini yönlerine değiniliyor ve genel olarak objektif bir yaklaşım var sporcuya karşı. Ali’nin gelen şöhret ve  parayla yaşadığı ego patlamasının da es geçilmemesi güzel bir detay olmuş,  karşımızda ilahlaştırılan tekdüze bir karakter yok yani. Hollywood filmlerinde çok sık görülen bir hata çünkü bu.

 

Çizimler ve renklendirmeler  tek kelimeyle kusursuz. Bazı panellerde klasik tarzdan ayrılıp pop art türünde çizimler de yapılmış ki bence hem etkili hem güzel olmuş. Süper kahraman çizgi romanlarındaki,  büyük bütçeli aksiyon filmi tarzında,  parlak, capcanlı renklendirmeler  yok burada ki bence bu iyiye işaret çünkü bu tür görseller daha belgesel havası katmış çizgi romana…

 

Muhammed Ali’ye veya boksa ilgi duymayanları bile kendisine bağlayacak güzel bir çizgi roman bu.

 

Karakarga Yayınları’nı böyle iyi bir eseri bastığı için tebrik etmek lazım.

 

 

Bağımsız çizgi roman önerileri listelerinde görmediğime şaşırdığım bir eser bu.

 

 

 

 

 

 

 

GALİP TEKİN TUHAF ÖYKÜLER

 

 

Geçen sene kaybettiğimiz büyük çizgi roman sanatçısı Galip Tekin’in hikayeleri 3 cilt altında toplanmıştı. Hemen hepsi kısa hikayelerden oluşan bu çizgi roman serisi korku, fantastik ve bilimkurgu türlerini sevenler için biçilmiş kaftan.

 

Her hikayede Galip Tekin’in hayal gücü karşısında  gerçekten hem hayret ettim hem de böyle bir sanatçıya sahip olduğumuz için gurur duydum.

Gelecekte geçen ve insanların yeteneklerini sattığı hikayesi, korkunç bir intikamı anlatan ramazan davulcusu hikayesi ve daha niceleri bu 3 muhteşem ciltte.

 

Çizimler ve paneller biraz fazla tıkış tıkış, çizgi romanla ilgili söylenebilecek tek olumsuz yön bu olabilir ancak belki de Galip Tekin hikayesini dergide kendisine ayrılan sayfa sayısına sıkıştırmaya çalışıyordu…

 

 

 

 

 

Bu özel hikayeler dizi olarak da çekişmişti bir ara :

 

 

 

 

 

 

 

 

GIPI – BİHİKAYE

 

Depresyon, yalnızlık ve kendini tanımak üzerine harika bir çizgi roman Bihikaye.

 

Detaylı incelememi buradan okuyabilirsiniz.

 

Bihikaye-turkce-cizgi-roman-incelemesi-kapak

 

 

 

 

 

 

CREEPY

 

 

 

 

Bağımsız çizgi roman önerileri listemdeki 3. favorim de bu efsane seri işte.

 

Lal kitap ne yazık ki 2 cilt Creepy 2 cilt de kardeş dergisi Eerie yayınladıktan sonra seriyi bıraktı. Kendilerine ” Serinin devamı gelecek mi ?” sorum da hala cevapsız bir şekilde duruyor.

 

Her birinde farklı yazar ve çizerlerin olduğu bu siyah beyaz korku antolojisinde hayatler, canavarlar, lanetler, büyüler, seri katiller her sayfadan taşıyor resmen. Bir çok hikaye süpriz sonla bitiyor. Okuyucular bu durumdan memnuniyetlerini dergiye gönderdikleri mektuplarda belirtmişler zaten.

 

Ciltli olarak yayınlanan bu özel edisyonlar eğer korku türüne ilgi duyuyorsanız kesinlikle arşivinizde olması gereken eserler.

 

 

 

 

 

Böylelikle en iyi çizgi romanlar arasından seçtiğim bağımsız çizgi roman önerileri yazımın da sonuna geldik.

 

  

 

BAŞKA TÜRKÇE ÇİZGİ ROMAN ÖNERİLERİ VAR MI ?

 

Diğer çizgi roman önerilerime buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Listedeki çizgi romanlarla ilgili düşüncelerini yorumlarda paylaşın lütfen, sizde okudunuz mu ? Beğendiniz mi ?

 

 

Bir sonraki yazıya kadar,

 

Kendinize İyi Bakın !

 

 

 

 

 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Comments ( 3 )

 • M. Ali

  Ülkede benden başka da Creepy ve Eerie okuyan varmış dedim yazının görselini görünce. Bu muazzam eserlerin yeteri kadar ilgi görmemiş olması gerçekten üzücü. Umarım bir gün bir şekilde yayımlanmaya devam eder.

  Listedekilerin çoğusu da hali hazırda benim de listemde bulunuyor.

  • Zifiri

   Yorum için çok teşekkür ederim.

   Lal kitaba Creepy ve Eerie’ye devam edip etmeyeceklerini mesaj atıp sormuştum Instagram’da ama sağ olsun dönüş yapmadılar.
   Yaralarına tuz bastım galiba 🙂

   Bu arada http://ucanspagetti.com da okuduğum Catwoman Copycats incelemenizden sonra seriyi okudum, gerçekten güzelmiş !

 • M. Ali

  Catwoman’ı beğenmenize sevindim. 🙂

  Lal kitap o ciltleri uzun bir süre önce basmış, devam etmelerini imkansız görüyorum. Belki o zaman değil de günümüzde basmış olsaydı devam etmelerine yetecek kadar satabilirdi. (sorunların satış olduğunu tahmin ederek söyledim)

Yorum Ekle